I piętro, tel.(+ 48 56) 611-4418,-4424
wypozyczalnia@bu.umk.pl
godziny otwarcia: pn. - pt. 8.00-20.00, sob. 9.00-17.00, nd. 9.00-14.00

Wypożyczalnia

Jak zamówić i wypożyczyć książkę?

Aby wypożyczyć książkę z Biblioteki Głównej trzeba ustalić jej lokalizację. Należy przejrzeć elektroniczny Katalog Biblioteki oraz Komputerowy Katalog Kartkowy Książek.

Jeżeli przy znalezionej pozycji w Katalogu Biblioteki w polu "Kolekcja" znajduje się informacja "BG, Magazyny" należy ją zamówić elektronicznie. Czas oczekiwania wynosi od 30 min. do 1 godz. Realizacja zamówień na książki oznaczone sygnaturą od 1 do 800 000, znajdujące się w Magazynie odległym, trwa 2 godz. Zamówienia realizowane są od poniedziałku do piątku do godziny 19.00, w sobotę do 16.00. Wszystkie zamówienia złożone w sobotę po godzinie w 16.00, a także w niedzielę, można odebrać w poniedziałek od godziny 10.00. W niedzielę magazyny są nieczynne! 

Jeżeli opis książki znajduje się w Komputerowym Katalogu Kartkowym Książek, należy ją zamówić elektronicznie, wybierając przycisk "Zamów". Książki zamówione z tego katalogu są do odebrania w Wypożyczalni następnego dnia od godz. 12.00.

Jeżeli poszukiwana książka znajduje się w wolnym dostępie (II, III piętro), nie można jej zamówić elektronicznie. Należy przyjść do Biblioteki, odszukać książkę na półce w odpowiedniej kolekcji i zanieść do Wypożyczalni lub Czytelni Głównej, gdzie nastąpi rejestracja wypożyczenia i dezaktywacja zabezpieczeń.
 

Książki zamówione z magazynu przechowuje się w Wypożyczalni 3 dni.
Książki zamówione w ramach podłączenia przechowywane są w Wypożyczalni 10 dni.

Ile książek i na jaki okres mogę wypożyczyć? 

Przedłużanie terminu zwrotu książek

W razie potrzeby czytelnik może samodzielnie przedłużyć termin wypożyczenia książki (6 razy), pod warunkiem, że egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innych czytelników. Należy uprzednio zalogować się na swoje konto w w katalogu biblioteki.

Zwrot książek

Zwrot wypożyczonych książek odbywa się w Wypożyczalni (I piętro). Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych książek Biblioteka pobiera opłatę. Kwotę wylicza system komputerowy, wynosi ona 0,30 zł za każdy dzień zwłoki. Wpłaty dokonuje się w Wypożyczalni lub przez system PayU z własnego konta bibliotecznego.

Książki zagubione lub zniszczone przez czytelnika

W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki czytelnik zobowiązany jest odkupić takie samo lub nowsze wydanie. Jeżeli nie jest to możliwe, czytelnik musi wpłacić kwotę pieniężną naliczaną i pobieraną w Wypożyczalni.

Czego nie wypożyczamy?

Biblioteka nie udostępnia na zewnątrz:

czasopism,
materiałów wydanych przed 1960 r.
wydawnictw z księgozbiorów podręcznych znajdujących się w czytelniach, gabinetach, pracowniach,
książek z Wolnego Dostępu (II, III piętro), oznaczonych jaskrawoczerwonym paskiem,
zbiorów specjalnych tj. starych druków, rękopisów, cimeliów, rycin, map, druków ulotnych, mikrofilmów i nut (niektóre nuty mogą być wypożyczone po uzgodnieniu z kierownikiem sekcji Zbiorów Muzycznych)
dzieł rzadkich i cennych, a także o nietypowej formie wydawniczej,
książek z dużą ilością luźnych dodatków,
dzieł bardzo zniszczonych.

Regulamin udostępniania zbiorów