Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu (Pecha Kucha)
Otwarte szkolenie biblioteczne
O kursie otwartym
Elektroniczny kurs szkolenia bibliotecznego został przygotowany dla sób chcących zapoznać się działalnością Biblioteki. Szkolenie polega na:
- Zapoznaniu się z treścią 5 modułów.
- Zaliczeniu 5 zadań.
Informacje dodatkowe
Kurs został tak opracowany, by mógł służyć wszystkim użytkownikom Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, zainteresowanym poszerzeniem wiedzy o usługach oferowanych przez główną książnicę UMK. W zależności od potrzeb można przeglądać wszystkie lub tylko wybrane prezentacje w dowolnej kolejności.
Każdy może mieć wpływ na treść szkolenia przesyłając swoje uwagi bibliotekarzom. Za wszelkie wskazówki będziemy Państwu wdzięczni, pozwolą one nam na stałe poprawianie i udoskonalanie kursu. Prosimy je wysyłać na adres info-bib@bu.umk.pl
Kurs można realizować w dowolnym czasie, można do niego wracać i przypominać sobie informacje. Nie trzeba przychodzić specjalnie do Biblioteki.
Weź udział w szkoleniu otwartym
Szkolenie dla Historyków i Archiwistów UMK
Polecane linki dziedzinowe - Historia
Joanna Wołos: https://www.bu.umk.pl/historia1
Bibliografie
- Bibliografia Historii Polskiej
- Bibliografia historii Pomorza i krajów bałtyckich
- Bibliografia Warmii i Mazur
- Bibliografia Historii Wielkopolski
- Bibliograficzna baza danych do historii Europy Środkowo-Wschodniej
Ibuk (czytelnia online: /czytelnia_online | /ibuk)
Wyszukiwanie: Konstantynopol - Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim, Mirosław J. Leszka
Katalog komputerowy (OPAC https://www.bu.umk.pl)
Autor: Niewęgłowska, Aneta
Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny (1928-1939) / Aneta Niewęgłowska
Lokalizacja: Biblioteka Humanistyczna (Bielany), Bibl. Główna UMK, Kolekcja, Sygnatura, Zamawianie
Tytuł: Historia powszechna : starożytność / Adam Ziółkowski
Lokalizacja: Bibl. Główna UMK, Kolekcja: BG, WD - Historia, Sygnatura: Cac/Ziółkowski, Adam/His/2011, Zamawianie: Samoobsługa
Hasło przedmiotowe: Polska--historia--czasopisma
Klio : czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym / Instytut Historii i Archiwistyki UMK Toruń
Pełne teksty w Akademickiej Platformie Czasopism
Lokalizacja: Biblioteka Humanistyczna (Bielany), Bibl. Główna UMK
KPBC (http://kpbc.umk.pl/dlibra)
KPBC służy nie tylko swojemu regionowi, ale stanowi istotny element sieci polskich bibliotek cyfrowych skupionych w Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz sieci instytucji kultury Europy dostarczających obiektów cyfrowych do Europeany.
Karta czytelnika: https://www.bu.umk.pl/karta-czytelnika
- Studenci I i II stopnia, podyplomowi : liczba dzieł wypożyczonych jednocześnie jednemu czytelnikowi w całym systemie biblioteczno-informacyjnym (w Bibliotece Głównej i bibliotekach wydziałowych) wynosi: 15 vol. na okres 30 dni
- Zamawianie książek i czasopism realizuje się poprzez elektroniczne katalogi Biblioteki dostępne online. Czas oczekiwania wynosi od 30 min. do 1 godz. Zamówienia realizowane są w godzinach pracy Biblioteki z wyjątkiem niedziel.
- Jeżeli poszukiwana książka znajduje się w Wolnym Dostępie (II i III piętro) - w rekordzie lokalizacja: samoobsługa - nie można jej zamówić elektronicznie. Należy przyjść do Biblioteki, odszukać książkę na półce w odpowiedniej kolekcji i zanieść do Wypożyczalni (I piętro), Czytelni Głównej (II piętro)
- Czytelnik może samodzielnie przedłużyć czas wypożyczenia książki (6 razy), pod warunkiem, że egzemplarze nie zostały zamówione przez innych czytelników.
Wypożyczalnia (informacje dotyczące wypożyczeń - patrz Karta czytelnika https://www.bu.umk.pl/wypozyczalnia)
Konkurs
- Ile razy można przedłużyć czas wypożyczenia książki?
- Ile książek można jednocześnie wypożyczyć?
- Na jaki okres można wypożyczyć książkę?
Przykłady publikacji do wyszukania
Gimnazjum i Liceum Akademickie
Magazyny
http://opac.bu.umk.pl/webpac-bin/B_horizonPL/wgbroker.exe?new+-access+top+search+open+NR+xx001619128
Wolny Dostęp
Przedszkolaki wycieczka w Bibliotece
- Bbilioteka ma ponad 70 lat, tyle co babcie i dziadkowie,
- Bbilioteka posiada ponad 1 000 000 książek!!!
- Nie ma większej biblioteki do samego morza :)
o Bibliotece
Wstęp
-
Biblioteka Główna powstała w 1945 roku, otwarto ją w maju 1947 roku.
-
W chwili otwarcia księgozbiór liczył 44 tys. woluminów a podstawy księgozbioru stworzyły zbiory licznych instytucji, biblioteki podworskie, szkolne i prywatne - głównie z terenu Pomorza - oraz dary bibliotek krajowych i zagranicznych.
Gmach
-
Pierwszą siedzibą Biblioteki był gmach Towarzystwa Naukowego w Toruniu, w którym bibliotekarze gromadzili i opracowywali zbiory od czerwca 1945 r.
-
Później jeszcze dwukrotnie Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zmieniała swoją lokalizację. Najpierw w 1947 r. otrzymała samodzielny gmach przy ul. Chopina, a w 1973 r. przeniosła się do nowego budynku, specjalnie dla niej zaprojektowanego i zbudowanego w miasteczku akademickim na toruńskich Bielanach.
-
Dziś Biblioteka Główna i inne biblioteki wydziałowe z Torunia i Bydgoszczy tworzą jednolitą sieć biblioteczno-informacyjną zwaną Biblioteką Uniwersytecką. W skład Biblioteki wchodzi także Muzeum Uniwersyteckie, które gromadzi zabytki dziedzictwa kultury polskiej także tej na wychodźstwie.
EO i gromadzenie zbiorów
-
Od 1947 r. Biblioteka otrzymuje egzemplarz obowiązkowy druków wydanych w Polsce, przyjmuje wiele darów, wymienia książki i czasopisma z instytucjami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, co stanowi trzon główny jej kolekcji.
-
Istotnym dla Uniwersytetu jest także gromadzenie kolekcji specjalnych, które wpisują się nie tylko w tradycję regionu, uczelni czy miasta, ale także wychodzą poza granice kraju. Do szczególnych kolekcji należą: Pomeranica, Baltica, Vilniana, Copernicana, Toruniensia i zbiory emigracyjne.
Usługi i zasoby elektroniczne
-
Z punktu widzenia nowoczesnej instytucji naukowo-badawczej najważniejsze są w tej chwili usługi i zasoby elektroniczne, które biblioteka udostępnia w odmiennych formach (e-książki, e-czasopisma, artykuły, mapy cyfrowe, druki ulotne itp.) na różnych platformach (w tym bazy danych). Wspierają i przyspieszają one innowacje oraz wymianę naukową.
Technologie biblioteczne
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zawsze należała do największych w kraju (największa w północnej Polsce) i rozwijała się harmonijnie razem z Uniwersytetem.
Katalogowanie elektroniczne
-
Pierwsze prace natomiast związane z tworzeniem katalogów elektronicznych rozpoczęto w latach 80. ale dopiero w połowie lat 90. uruchomiono profesjonalny katalog biblioteki Horizon, który mógł obsłużyć więcej funkcji bibliotecznych: gromadzenie, katalogowanie, wypożyczenia i informowanie o zasobach nie tylko Biblioteki Głównej, ale i bibliotek specjalistycznych UMK.
-
Od 2002 r. włączyła się aktywnie do współpracy z największymi polskimi bibliotekami naukowymi i akademickimi, by stworzyć NUKAT – centralny polski katalog, dzięki któremu można zlokalizować książki i czasopisma w w wielu ośrodkach kraju.
Kujawsko Pomorska Biblioteka Cyfrowa
-
We wrześniu 2005 r. dzięki funduszom UE zrealizowano w Toruniu wspólnie z Biblioteką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nowatorski projekt Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową. Dziś KPBC służy nie tylko swojemu regionowi, ale stanowi istotny element sieci polskich bibliotek cyfrowych skupionych w Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz sieci instytucji kultury Europy dostarczających obiektów cyfrowych do Europeany.
Repozytorium rUM@K
-
Biblioteka poszerzyła swoje usługi tworząc repozytorium gromadzące cały dorobek naukowy UMK i promując go na całym świecie, wspomóc parametryzację uczelni i ocenę indywidualną badaczy, współtworzyć czasopisma elektroniczne uczelni i implementować nowe usługi zgodne z oczekiwaniami jej użytkowników.
Komunikacja oraz szkolenia
-
Biblioteka wprowadziła wiele nowych rozwiązań komunikacyjnych, które służą przede wszystkim obsłudze użytkowników biblioteki. Bibliotekarze nie tylko odpowiadają elektroniczne na wszystkie zapytania (formularze, maile, komunikatory), ale i tworzą zdalne szkolenia, seminaria elektroniczne, udostępniają i rekomendują zasoby sieciowe potrzebne w nauce oraz współtworzą informację o bibliotece wspólnie z czytelnikami.
Współpraca
-
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu jest instytucją zaprzyjaźnioną z wieloma naukowymi ośrodkami w kraju i za granicą (Niemcy, Litwa, Francja, Anglia, Szwecja, Włochy). Dzięki temu realizuje nowatorskie projekty, bierze udział w pracach merytorycznych związanych z rozwojem bibliotekarstwa w Polsce.
Media społecznościowe
-
Strona spoełcznościowa w Serwisie Facebook
-
Oficjalny kanał w serwisie YouTube
-
Profil na Twitterze
-
Pinterest