ARCHIWUM EMIGRACJI: STUDIA - SZKICE - DOKUMENTY English

NAGRODA "ARCHIWUM EMIGRACJI"

Edycja 2015

Jury Nagrody „Archiwum Emigracji” na zebraniu w dniu 16 września 2016 roku w Toruniu przyznało nagrody za najlepsze prace.

Do oceny konkursowej zakwalifikowano dziesięć prac z jedenastu (jedna została odrzucona ze względów regulaminowych), które nadesłano z czterech ośrodków akademickich. Pięć prac magisterskich oraz pięć doktorskich dotyczyło: twórczości Mariana Pankowskiego i Andrzeja Panufnika, epistolografii Czesława Miłosza, londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy, emigracji po Marcu ‘68. Ciekawy blok stanowiły prace o charakterze historyczno-socjologicznym, poruszające m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem i historycznym rozwojem środowisk polskich na terenie czernihowszczyzny oraz zagadnienia z dziejów kulturalnych Polaków w Wilnie.

W tegorocznej edycji wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni są absolwentami Uniwersytetu Jagiellońskiego: Wydziału Polonistyki, Wydziału Historycznego i Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

W kategorii prac magisterskich nagrodę otrzymał mgr Grzegorz Fijas (Czesław Miłosz – Oficyna Poetów i Malarzy. Korespondencja 1963–1973), a wyróżnienie mgr Błażej Wiliński (Opracowania dawnej muzyki polskiej w twórczości Andrzeja Panufnika). W kategorii prac doktorskich nagrodę przyznano dr Joannie Kulpińskiej (Wzory zamorskich migracji wiejskich. Ciągłość i zmiana zachowań migracyjnych na przestrzeni stulecia (pocz. XX wieku – pocz. XXI wieku), na przykładzie podkarpackiej Babicy), a wyróżnienie dr Annie Latocha (Pasażerowie pociągu zadżumionych. Pamięć Marca’68 w świadectwach żydowskich emigrantów).

Nagrody wręczono 29 września podczas uroczyści inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nagroda została ufundowana przez Kancelarię Senatu RP.


Na zdjęciach (od lewej): Joanna Kulpińska, Grzegorz Fijas, Anna Latocha i Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP
Fot.: Andrzej Romański.
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu Archiwum Emigracji Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji