III piętro, tel. (+48 56) 6114484,
czyt_zs@bu.umk.pl
godziny otwarcia: pon. 9.00-14.00, wt-czw. 9.00-18.00, pt. 9.00 - 14.00

Regulamin udostępniania zbiorów specjalnych (kolekcje)

Czytelnia zbiorów specjalnych

Kolekcje specjalne i księgozbiór podręczny

Szczególnie cenną część zbiorów Biblioteki tworzą kolekcje specjalne. Wszystkie obiekty ze zbiorów specjalnych ze względu na swoją wyjątkową wartość oraz księgozbiór podręczny udostępnia się wyłącznie w czytelniach:

W Czytelni Zbiorów Specjalnych (III piętro) udostępnia się rękopisy, stare druki, zbiory graficzne, kartograficzne, muzyczne i dokumenty życia społecznego.

W Czytelni Zbiorów Specjalnych znajduje się księgozbiór podręczny zgodny z profilem udostępnianych zbiorów oraz katalogi kartkowe, które są także dostępne online. Czytelnia wyposażona jest w stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, umożliwiającym korzystanie z baz danych, związanych z tematyką zbiorów oraz obiektów zdigitalizowanych dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Kopiowanie

Na miejscu można zamówić kopię dokumentów, wg cennika i regulaminu udostępniania zbiorów. Jest możliwość fotografowania na miejscu obiektów z księgozbioru podręcznego, własnym sprzętem.

Umieszczone na stronach internetowych cyfrowe kopie zbiorów (fotografii, dokumentów, dzieł sztuki) mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów naukowo-badawczych i edukacyjnych. Zabroniona jest edycja kopii zmierzająca do modyfikacji ich pierwotnego wyglądu. Umieszczanie kopii na stronach innych serwisów www jest możliwe pod warunkiem zachowania oryginalnej formy i zamieszczeniu informacji o ich pochodzeniu (linku do właściwej strony serwisu www Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu).

 

Korzystający z czytelni powinni pozostawić w szatni odzież wierzchnią. Do przechowania bagażu (teczki, torby, plecaki...) służą skrytki dostępne obok szatni. Do korzystania z czytelni uprawnia karta biblioteczna lub elektroniczna legitymacja studencka. Osoby spoza UMK mogą korzystać z jednodniowej karty czytelnika, wydawanej w Informacji na I piętrze Biblioteki. W czytelniach i w Wolnym Dostępie obowiązuje cisza.