SON - logo

Słownik bio-bibliograficzny pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)

Grant pn. „Słownik bio-bibliograficzny pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939)”, dofinansowany ze środków finansowych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu naukowego „Szlakami Polski Niepodległej” (nr rej. 01SPN 17 0015 18, nr umowy 00015/SPN01/17/2018) w wysokości 1.106.880,00 zł.

Okres realizacji: 2018–2023.

Kierownik grantu: dr hab. Mirosław A. Supruniuk (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu).

Celem grantu jest przygotowanie internetowego „Słownika bio-bibliograficznego pracowników i studentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z lat 1919–1939”. Słownik zbierze pogłębione informacje o ok. 12 tysiącach osób, stanowiących elitę społeczną i intelektualną Kresów północnych. Informacje obejmą: nazwisko i imiona, nazwisko rodowe, pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, data i miejsce śmierci, imiona i nazwiska rodziców, narodowość, wyznanie, ukończone szkoły, datę rozpoczęcia studiów, datę zakończenia studiów, kierunek studiów, przynależność organizacyjną, tytuł i stopień naukowy/zawód, datę rozpoczęcia pracy na USB, datę zakończenia pracy, stanowisko i miejsce pracy na USB, sygnaturę teczki osobowej w Archiwum USB, inne źródła biograficzne, ikonografię w formie zeskanowanych fotografii i dokumentów, bibliografię przedmiotową w formie zestawień bibliograficznych oraz artykułów prasowych na temat osoby, bibliografię podmiotową w formie zestawień oraz skanów tekstów autorskich i linkowanie w Internecie. Najważniejszym elementem biogramów będzie szczegółowe opisanie przebiegu studiów lub pracy na USB oraz losów osoby po opuszczeniu USB. Słownik będzie zbudowany w formie bazy danych, którą będzie można uzupełniać w przyszłości w miarę pozyskiwania wiedzy o wojennych i powojennych losach studentów i absolwentów USB.

Znaczenie: Projekt, który ma za zadanie opisanie środowiska akademickiego Wilna, przyczyni się do rozwoju pogłębionych i syntetycznych badań nad problematyką dziejów elity intelektualnej niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku, w tym zwłaszcza elity Kresów północnowschodnich, elit naukowych, korporacyjnych, medycznych itd. Uniwersytet był swego rodzaju kuźnią kadr administracyjnych, społecznych, kulturalnych, korporacyjnych (prawnicy, medycy, wojsko, duchowieństwo itd.) i politycznych całej wschodniej RP. Poznanie tego środowiska przyczyni się do ochrony niematerialnego dziedzictwa Kresów.