Open Access Week 2020

XI Tydzień Otwartego Dostępu w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK

Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to cykliczne wydarzenie propagujące ideę otwartości w nauce oraz edukacji na całym świecie. W tym roku OAW odbywa się pod hasłem: „Open with purpose: taking action to built structural equity and inclusion- "Otwieraj z sensem: działaj, by wyrównywać szanse i zapobiegać wykluczeniu".

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, włączając się w Open Access Week, przygotowała informacje na temat książek elektronicznych Open Access dostępnych przez Multiwyszukiwarkę BU UMK oraz film pt.: „EODOPEN - ucyfrawiamy na życzenie”. Zapraszamy również na webinarium przygotowane przez zespół Akademii Web of Science oraz InCites.


1. Webinarium pt.: ”Widoczność i analiza treści Open Access w Web of Science”

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w webinarium pt.: ”Widoczność i analiza treści Open Access w Web of Science” organizowanym przez zespół ekspertów Akademii Web of Science oraz InCites 19 października 2020 r. w godz. 11:00-11:45. Udział w webinarium wymaga wcześniejszej rejestracji.
 

Zarejestruj się na Webinarium!
 

2. Książki elektroniczne Open Access dostępne przez Multiwyszukiwarkę Biblioteki Uniwersyteckiej UMK

Biblioteka Uniwersytecka UMK, dbając o zapewnienie jak najszerszego dostępu do zbiorów elektronicznych, stworzyła możliwość korzystania z 39 500 książek elektronicznych Open Access poprzez Multiwyszukiwarkę BU UMK.

Od kilku lat wiodące wydawnictwa dokładają starań, aby w swojej ofercie posiadać pozycje w otwartym dostępie, a także aby każdego roku powiększać liczbę tego typu pozycji. Do wydawców publikujących największą liczbę książek OA należą:

  • JSTOR – 6548
  • Peter Lang - 1531
  • Springer - 1086

Ponadto bardzo intensywnie rozwijają się platformy agregujące książki elektroniczne OA wszystkich zainteresowanych wydawnictw. Do największych należą:

39 500 tytułów książek elektronicznych OA zebranych w jednym punkcie dostępu – zapraszamy do korzystania!
 

Multiwyszukiwarka Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu 

 

3. Film pt.: „EODOPEN - ucyfrawiamy na życzenie” promujący projekt eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens

Celem projektu EODOPEN jest: 

  • zapewnienie elektronicznego dostępu do 15 000 dokumentów tekstowych z XX i XXI w., 
  • dotarcie do ponad 1 miliona użytkowników w Europie, szczególnie ludzi młodych oraz osób o specjalnych potrzebach,
  • rozpowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie ustalania praw do udostępniania cyfrowo z poszanowaniem prawa autorskiego.
     


 

 

4. Biblioteka Internetowa Wolne Lektury

Zachęcamy do korzystania z liczącej już ponad 5 600 tytułów Biblioteki Internetowej Wolne Lektury, utworzonej z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska, dostępnych w różnych formatach, uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami, także na urządzeniach mobilnych.

Warto przy okazji wspomnieć, że Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu wspiera rozwój dwóch kolekcji WL: Biblioteczkę Polonisty i Biblioteczkę Filozoficzną. Pierwsza obejmuje m.in. arcydzieła literatury polskiej i światowej oraz teksty krytyczne, druga natomiast zawiera kanoniczne rozprawy filozoficzne Arystotelesa, Kartezjusza, Spinozy, Kanta, Platona, Nietzschego czy Schopenhauera. Toruńska książnica uniwersytecka współpracuje z Wolnymi Lekturami także w organizacji różnych wydarzeń, czego przykładem jest spotkanie autorskie z Barbarą Klicką podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek.


 

Wszystkie wydarzenia polskiej edycji OAW na Uwolnij Naukę