Powrót

SALVE POZNAŃ - Maciej Krajewski - łazęga poznańska

SALVE POZNAŃ - Maciej Krajewski - łazęga poznańskaWystawa czynna:  od 13 do 29 maja 2016

Wernisaż:  13 maja 2016 r., godz. 13.00

Miejsce wystawy:  Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, parter

Organizatorzy wystawy: Maciej Krajewski, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

Wystawa zainspirowana łacińską inskrypcją SALVE, którą napotykałem wielokrotnie podczas wędrówek po Poznaniu na posadzkach i nad drzwiami wejściowymi do  staromiejskich kamienic. Napis SALVE czasem znakomicie zachowany, w pięknej secesyjnej formie, czasem niestety częściowo zniszczony, skuty i zalany betonem lub naturalnie, znikający z biegiem czasu, zacierający się pod stopami kolejnych pokoleń mieszkańców.

Nieraz zastanawiam się albo pytam wprost, czy współcześni mieszkańcy poznańskich kamienic znają znaczenie i symbolikę tego słowa… Czy interesują się, kto „ich” kamienicę zaprojektował i wybudował, kto zamieszkiwał w niej przed nimi… Mam nadzieję, że moje fotografie wraz z opisami choć odrobinę przybliżą nas do przeszłości, z której można tyle czerpać, jeśli nie ulec amnezji i zapomnieniu…

Podczas wystawy dzięki zaproszeniu i gościnności Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu zaprezentuję fotografie z moich wędrówek po Poznaniu. Poznań jawi się na nich jako miasto ciekawe, piękne i tajemnicze. Wystawa zdjęć wzbogacona zostanie o ekspozycję małych, łazęgowych znalezisk, materialnych śladów przeszłości, okruchów dawnego wielokulturowego miasta…

SALVE! Witaj! Bądź pozdrowiony! Przybywaj! Gościu, wędrowcze! Ileż w tym jednym słowie otwarcia, zaproszenia, dobrej energii. Pragnę tak właśnie widzieć Poznań, codzienność i przyszłość atmosfery mojego rodzinnego miasta. By zaproszenie to nie było tylko okazyjne, od święta, „na pokaz”, lecz było żywe, szczere, spontaniczne i wciąż aktualne, jest jeszcze wiele do zrobienia…

Maciej Krajewski urodził się 21 maja 1968 roku w Poznaniu. Wprawdzie nie z aparatem w ręku, ale odkąd pamięta fascynowała go fotografia, obserwacja i pragnienie zatrzymania obrazów w kadrze, oddanie nastroju, światła, przemijającej bezpowrotnie chwili. Stąd jego codzienna wędrówka z aparatem fotograficznym przez rodzinne miasto po pracy w szpitalu (z zawodu jest pielęgniarzem). Swoim spojrzeniem, fotografiami Poznania i jego mieszkańców dzieli się na co dzień na portalu społecznościowym, opatrując je refleksyjnymi komentarzami. Wirtualna prezentacja zdjęć zaowocowała zaproszeniem do zorganizowania wystaw łazęgowej fotografii. Wernisaż pierwszej wystawy pt. „Łazęga poznańska, powsinoga podwórkowa” miał miejsce 8 lutego 2014 roku w galerii Stowarzyszenia Dom Trzeźwości w Poznaniu. Wkrótce potem zaistniały kolejne wystawy w Poznaniu i Krakowie. Wszystkie wystawy stanowią realizację fotograficznego cyklu pod wspólną nazwą „Łazęga poznańska” i są zapisem nostalgicznych wędrówek po starym Poznaniu, zapisem dokumentującym zarówno miejsca piękne i magiczne, mimo, że mało znane, jak i napotkanych po drodze fascynujących go ludzi.