Internet w bibliotece

Komputery w Bibliotece

Komputery udostępnione czytelnikom znajdują się we wszystkich czytelniach Biblioteki oraz w otwartej przestrzeni I i II piętra. Na I piętrze niektóre stanowiska komputerowe przeznaczone są tylko do wyszukiwań w Katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej i Katalogu Bibliotek Rozproszonych (KARO).

Dostęp do internetu

Z komputerów z dostępem do Internetu można korzystać jedynie w celach naukowo-badawczych i edukacyjnych. Zasady korzystania z tych komputerów określa Regulamin Sieci Komputerowej UMK

Bezprzewodowy dostęp do internetu

Sieć EduRoam (pracownicy, studenci i absolwenci UMK)

W Bibliotece Uniwersyteckiej dostępna jest sieć bezprzewodowa tworzona przez Uczelniane Centrum Informatyczne w ramach projektu EduRoam. Sieć umożliwia pracownikom, studentom i absolwentom UMK swobodny dostęp do Internetu na terenie całego kampusu. Aby korzystać z sieci bezprzewodowej należy posiadać konto pocztowe na jednym z serwerów UMK.

W razie problemów prosimy o kontakt z pracownią Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego w Bibliotece Uniwersyteckiej (pokój 141, I piętro), email na adres eduroam@umk.pl lub telefon (56) 6112727.

Więcej informacji o sieci na stronach UMK.

Sieć BU (czytelnicy spoza UMK)

Sieć jest dostępna dla  emerytów UMK, czytelników gościnnych, absolwentów, czytelników opłacająch kaucję, okresowo zatrudnionych na UMK oraz pracowników PAN.

Przez sieć BU można łączyć się z własnego urządzenia mobilnego z internetem i mieć dostęp do wszystkich zasobów (bazy, czasopisma, książki elektroniczne) zwłaszcza licencjonowanych, do których dostęp jest tylko z komputerów pracujących w sieci UMK. Po uzyskaniu połączenia między urządzeniem a siecią bezprzewodową należy otworzyć przeglądarkę i połączyć się z jakimkolwiek serwerem WWW. Przy pierwszym połączeniu w bieżącej sesji nastąpi przekierowanie na stronę autoryzacji (niebieskie tło, logo UCI i napis u góry "Dostęp do sieci bezprzewodowej na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytet Mikołaja Kopernika", napis na dole "Uczelniane Centrum Informatyczne UMK"). Na stronie tej należy wpisać numer karty bibliotecznej i hasło (takie jak do katalogu Horizon) w podane pola oraz kliknąć przycisk Logowanie.

Dostęp do sieci BU jest możliwy pod warunkiem, że czytelnik ma aktualną kartę i nie ma żadnych zaległości w Wypożyczalni. Sieć BU dostępna jest w godzinach otwarcia Biblioteki.

Sieć konferencyjna

Zasady udostępniania sieci bezprzewodowej na potrzeby konferencji