Granty na Zakup książek przez jednostki UMK

Zakup książek drukowanych i elektronicznych - informacja dla jednostek i pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

1. Zamówienie wyceny książek przed złożeniem zamówienia w xPrimer

Zamawiając wycenę należy:

• podać dokładny opis bibliograficzny publikacji: autor, tytuł, miejsce wydania, wydawnictwo, data wydania, ISBN oraz/lub link w internecie do publikacji;

• podać dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres służbowy, numer telefonu, adres email służbowy,

• podać preferowany format książki: książka drukowana lub dostęp do wersji elektronicznej.

Prośby o wycenę można składać w formie elektronicznej na adres: gromadzenie@bu.umk.pl lub w formie tradycyjnej w Sekretariacie Biblioteki Głównej (ul. Gagarina 13, I piętro).

2. Złożenie zamówienia w xPrimer

Zapotrzebowanie na zakup książek należy składać przez system xPrimer, wybierając jako jednostkę realizującą Oddział Gromadzenia i Kontroli Zbiorów. Konieczne jest umieszczenie informacji czy książki mają zostać wpisane do inwentarza Biblioteki Uniwersyteckiej, czy przeznaczone są do bezpośredniego zużycia (np. na nagrody) – publikacje bez wpisu do inwentarza BU.

3. Realizacja zamówienia – odbiór zamówionych książek

a) publikacje z wpisem do inwentarza BU

Po otrzymaniu przez Bibliotekę zamówionych publikacji, nastąpi wpis tych książek do inwentarza i rezerwacja dla osoby zgłaszającej zakup. Po opracowaniu publikacji przez odpowiedni Oddział BU, możliwy będzie odbiór publikacji w Wypożyczalni Biblioteki Uniwersyteckiej. Termin odbioru zostanie podany w automatycznym mailu. Okres wypożyczenia wynosi 12 miesięcy.

b) publikacje bez wpisu do inwentarza BU

Po otrzymaniu przez Bibliotekę zamówionych publikacji, pracownik Biblioteki poinformuje jednostkę/osobę zamawiającą o możliwości odbioru zamówionych książek: z Sekretariatu BG lub Oddziału Informacji BG

4. Opis merytoryczny faktury

a) publikacje z wpisem do inwentarza BU

Rodzaj kosztu: 013 książki wpisane do inwentarza

Opis przeznaczenia VAT: książka do inwentarza BU

Typ księgozbioru: 01 dział zwartych księgozbiorów

Biblioteka: 032 Biblioteka Główna / Biblioteka Wydziałowa

Zakres numerów inwentarzowych: (należy przepisać z załączonej w xPrimer kopii dokumentu faktury)

b) publikacje bez wpisu do inwentarza BU

Rodzaj kosztu: książki do bezpośredniego zużycia

5. Uwagi ogólne dotyczące realizacji zamówień

Standardowy okres realizacji zamówienia, licząc od dnia złożenia zamówienia do dnia otrzymania przez Bibliotekę Uniwersytecką wynosi - w przypadku książek polskich od tygodnia do ok. 3 tygodni, w przypadku publikacji zagranicznych ok. 6 tygodni. W pojedynczych przypadkach czas realizacji zamówienia może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy. Bardzo prosimy odpowiednio wcześniej planować zakupy książek, zwłaszcza gdy zbliża się termin rozliczeń źródeł finansowania.

W przypadku dostępu do wersji elektronicznej książki okres realizacji zamówienia wynosi około 7-10 dni od daty zgłoszenia.