Repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - aspekty prawne

Prawo do deponowania w Repozytorium UMK mają autorzy afiliowani do UMK. W przypadku współautorstwa konieczna jest zgoda współautorów na depozyt Za autentyczność i wiarygodność danych odpowiada deponent.

Zaleca się sprawdzanie umów z wydawcą lub polityki wydawcy w zakresie upubliczniania prac w repozytorium instytucjonalnym (np. baza Open Policy Finder). Deponent deponując samodzielnie publikacje w repozytorium wyraża automatycznie zgodę prawnoautorską na ich upublicznienie (zob. Oświadczenie deponenta). 

Deponowanie prac w repozytorium nie oznacza przekazania praw autorskich UMK. Repozytorium nie jest wydawcą, a archiwum obiektów cyfrowych.

Materiały dostępne w Repozytorium są chronione prawem autorskim, jeśli nie opatrzono ich wolną licencją, stosuje się rygory tego prawa. 

Kopie cyfrowe materiałów udostępnianych w Repozytorium mogą być:

  • powielane, cytowane, przetwarzane do celów osobistych, edukacyjnych, naukowych i innych, przekazywane najbliższym znajomym zgodnie z dozwolonym użytkiem, bez opłat.

Dostęp do zdeponowanych materiałów może być zamknięty na uzasadnioną prośbę autora/copyright posiadacza, jeśli zostanie naruszone prawo. Dopuszczalne powody zamknięcie dostępu do publikacji: sprawdzone naruszenie praw autorskich, plagiat  a także inne prawne wymagania związane np. fałszowaniem badań. Publikacje nie są usuwane z repozytorium dosłownie, lecz przesuwane do archiwizacji zamkniętej. Adresy URL nie będą usuwane dla zachowania ciągłości cytowań, będzie jedynie wyjaśniony powód braku dostępu do publikacji, lub przekierowanie do nowej wersji, jeśli będzie dostępna. 

W koniecznych przypadkach można deponować kolejne wersje tej samej publikacji, podając stosowną informację w opisie.