Cytowania

Jak można zwiększyć cytowalność utworów?

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu cytowalności swoich utworów, upowszechniaj je w Internecie w modelu open access (otwartym). Niwelowanie barier dostępu do dzieła zwiększa jego widoczność, wyszukiwalność i cytowania. Ponadto nowoczesne narzędzia sieciowe wspomagają zbieranie cytowań.

Jak policzyć swoje cytowania?

Jeśli upowszechniasz wszystkie swoje prace w Internecie, to są następujące narzędzia, które automatycznie pomogą ci uporać się z cytowaniami:

Google Scholar jest to wyszukiwarka naukowa, która sortuje prace w sposób taki, jak robią to badacze, nadając wagę całemu tekstowi, autorowi i cytowaniom. Najtrafniejsze wyniki są zawsze wyświetlane na pierwszej stronie. Możesz zatem generować listy swoich publikacji z Google Scholar wraz z liczbą cytowań, które wyszukiwarka odnalazła. Google Scholar ma dodatkowy mechanizm kontrolujący cytowania prac poszczególnych autorów. Jeśli założysz sobie profil „Moje cytaty” , to będziesz na bieżąco mogła/mógł śledzić, kto cytuje twoje utwory, co więcej Google automatycznie policzy ci H-indeks i i10-indeks.

Polecamy poradnik E. Kulczyckiego Jak dodac prace do Google Scholar, Poznań 2013 oraz opracowanie naukowe Martina-Martina A.,  Can we use Google Scholar to identify highly-cited documents? z roku 2016.

Publish or Perish  – jest to darmowe oprogramowanie, które pozwala na zbieranie informacji o swoich cytowaniach. Jego mechanizm wyszukiwania zasobów oparty jest także o Google Scholar. Skorzystaj z poradnika dr filozofii z UAM Emanuela Kulczyckiego, jeśli będziesz miał kłopoty z oprogramowaniem. 

Jak samodzielnie zgromadzić cytowania?

Można samodzielnie zrobić bazę cytowań (uwzględniając również autocytowania). Dane należy sprawdzić w następujących bazach i przerzucić ręcznie do swojej bazy:

Inne bazy możesz sprawdzić na liście baz zakupionych przez UMK. Cytowania także są zbierane w mediach społecznościowych dedykowanych dla naukowców takich jak ResearchGate i AcademiaEdu.

Jak ustalić indeks H?

By ustalić H-indeks należy skorzystać z następujących narzędzi:

  1. Web of Science (poradnik Ewy Rozkosz)
  2. Oprogramowania „Publish or Perish"
  3. Profilu Google Scholar Citations

Bardzo dobry poradnik na ten temat przygotował dr Emanuel Kulczycki, zachęcam do jego przejrzenia.

Polecam także publikacje i analizy naukowej grupy badawczej, której szefem jest profesor Kulczycki: Scholarly Communication Research Group, jesli jesteście Państwo zainteresowani pogłebianiem wiedzy i praktyk związanych z cytowaniami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu cytowań zgłoś się do sekcji  bibliometrycznej Biblioteki Uniwersyteckiej: bibliometria@umk.pl, 6114488.

Menedżer bibliografii

Mendeley strona dedykowana

UMK posiada subskrypcję Mendeley Institutional Edition oraz dostęp do konta Premium. Konto tego typu zapewnia większą przestrzeń dyskową oraz funkcje wspierające społecznościową współpracę między naukowcami