Cytowania

Jak można zwiększyć cytowalność utworów?

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu cytowalności swoich utworów, upowszechniaj je w Internecie w modelu open access (otwartym). Niwelowanie barier dostępu do dzieła zwiększa jego widoczność, wyszukiwalność i cytowania. Ponadto nowoczesne narzędzia sieciowe wspomagają zbieranie cytowań.

Jak policzyć swoje cytowania?

Jeśli upowszechniasz wszystkie swoje prace w Internecie, to są następujące narzędzia, które automatycznie pomogą ci uporać się z cytowaniami:

Google Scholar jest to wyszukiwarka naukowa, która sortuje prace w sposób taki, jak robią to badacze, nadając wagę całemu tekstowi, autorowi i cytowaniom. Najtrafniejsze wyniki są zawsze wyświetlane na pierwszej stronie. Możesz zatem generować listy swoich publikacji z Google Scholar wraz z liczbą cytowań, które wyszukiwarka odnalazła. Google Scholar ma dodatkowy mechanizm kontrolujący cytowania prac poszczególnych autorów. Jeśli założysz sobie profil „Moje cytaty” , to będziesz na bieżąco mogła/mógł śledzić, kto cytuje twoje utwory, co więcej Google automatycznie policzy ci H-indeks i i10-indeks.

Polecamy poradnik E. Kulczyckiego Jak dodac prace do Google Scholar, Poznań 2013 oraz opracowanie naukowe Martina-Martina A.,  i innych Can we use Google Scholar to identify highly-cited documents? z roku 2016.

Publish or Perish  – jest to darmowe oprogramowanie, które pozwala na zbieranie informacji o swoich cytowaniach. Jego mechanizm wyszukiwania zasobów oparty jest także o Google Scholar. Skorzystaj z poradnika dr filozofii z UAM Emanuela Kulczyckiego, jeśli będziesz miał kłopoty z oprogramowaniem. 

Jak samodzielnie zgromadzić cytowania?

Można samodzielnie zrobić bazę cytowań (uwzględniając również autocytowania). Dane należy sprawdzić w następujących bazach i przerzucić ręcznie do swojej bazy:

Inne bazy możesz sprawdzić na liście baz zakupionych przez UMK. Cytowania także są zbierane w mediach społecznościowych dedykowanych dla naukowców takich jak ResearchGate i AcademiaEdu.

Jak ustalić indeks H?

By ustalić H-indeks należy skorzystać z następujących narzędzi:

  1. Web of Science (poradnik Ewy Rozkosz)
  2. Oprogramowania „Publish or Perish
  3. Profilu Google Scholar Citations
  4. Wtyczki do Firefoxa: Scholar H-Index Calculator

Bardzo dobry poradnik na ten temat przygotował dr Emanuel Kulczycki, zachęcam do jego przejrzenia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu cytowań zgłoś się do sekcji  bibliometrycznej Biblioteki Uniwersyteckiej: bibliometria@umk.pl, 6114488.

Menedżer bibliografii

Mendeley strona dedykowana

UMK posiada subskrypcję Mendeley Institutional Edition oraz dostęp do konta Premium. Konto tego typu zapewnia większą przestrzeń dyskową oraz funkcje wspierające społecznościową współpracę między naukowcami