Tydzień Bibliotek 2021

Powrót

W świecie bajki ludowej

Spotkanie z prof. Violettą Wróblewską na temat Słownika polskiej bajki ludowej. Prowadzenie: dr Marcin Lutomierski

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

O KSIĄŻCE

Słownik polskiej bajki ludowej (t. 1–3) pod red. Violetty Wróblewskiej składa się z 276 haseł ułożonych alfabetycznie, wpisujących się w cztery działy: badacze i zbieracze polskiej bajki ludowej, teoria bajki ludowej, najpopularniejsze motywy i wątki bajkowe oraz związki rodzimej bajki z innymi zjawiskami kulturowymi. Lektura haseł monumentalnego Słownika odsłania bogactwo tematyczne polskich bajek ludowych, zawierających liczne motywy: od różnych aspektów ludzkiego ciała, ludzkich zachowań i namiętności, roślin, zwierząt i przedmiotów aż do motywów związanych z religią i wiarą.

Więcej informacji o książce 

 

Violetta Wróblewska – doktor habilitowana, profesor nadzwyczajna w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się folklorem tradycyjnym i współczesnym oraz kulturą i literaturą dziecięco-młodzieżową, okazjonalnie popularną.

Jest autorką licznych haseł z zakresu kultury i literatury ludowej w internetowej encyklopedii Sensualność w kulturze polskiej (2015), red. Włodzimierz Bolecki, w Słowniku polskiej krytyki literackiej 1764–1918: pojęcia, terminy, zjawiska, przekroje (2016), red. nauk. Józef Bachórz, Grażyna Borkowska, Teresa Kostkiewiczowa, Magdalena Rudkowska i Mirosław Strzyżewski, oraz haseł w Słowniku polskiej bajki ludowej (2018), którego jest pomysłodawczynią i redaktorką. Wersja on-line słownika (Polska bajka ludowa. Słownik; http://bajka.umk.pl/) oraz wersja papierowa powstały w ramach grantu NPRH, którego była kierownikiem i głównym wykonawcą (w latach 2015–2018).

Publikowała swe artykuły (ponad 150) w licznych czasopismach i pracach zbiorowych. Ponadto jest autorką 4 monografii, w tym 2 z zakresu literatury dziecięcej (Przemiany gatunkowe polskiej baśni literackiej XIX i XX wieku, 2003; „Od potworów do znaków pustych”. Ludowe demony w polskiej literaturze dla dzieci, 2014), oraz redaktorką bądź współredaktorką 10 monografii zbiorowych. Współredagowała również monograficzne numery czasopism, m.in. Dziecko i dzieciństwo w kulturze polskiej (współred. Tomasz Kalniuk), „Litteraria Copernicana” 2017, nr 23 oraz monograficzne numery „Literatury Ludowej”. 

Violetta Wróblewska, fot. Andrzej Romański

dr hab. Violetta Wróblewska, fot. Andrzej Romański

 

Marcin Lutomierski – doktor filologii polskiej; badacz i popularyzator literatury polskiej; wykładowca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego UMK; członek Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej UMK, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Autor ponad 200 publikacji naukowych i popularyzatorskich, m.in. monografii Mickiewicz i okolice. Tematy romantyczne na łamach londyńskich „Wiadomości” z lat 40. i 50. XX wieku; redaktor naukowy monograficznych numerów czasopism oraz tomów zbiorowych, m.in.: Tradycje szlacheckie we współczesnej kulturze polskiej. Główne zainteresowania naukowe: literatura emigracyjna XIX–XX wieku, literatura dla dzieci i młodzieży, edytorstwo naukowe i literackie.

Marcin Lutomierski, fot. Paweł Lutomierski

dr Marcin Lutomierski, fot. Paweł Lutomierski

 

Premiera Spotkania z prof. Violettą Wróblewską odbyła się na stronie Facebook Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu 11 maja 2021 r. o godz. 17.00: https://www.facebook.com/bu.torun/posts/6078418062183926
Wydarzenie w serwisie Facebook BU UMK: https://www.facebook.com/events/156913033104155


Szanowni Państwo,

w dniach 8-15 maja 2022 roku, śladem lat ubiegłych, zapraszamy na cykl spotkań w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem “Biblioteka – świat w jednym miejscu"


Organizatorzy:

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

oraz 

Koło SBP przy BU UMK

 

Radio Sfera: "O wydarzeniu oraz jego atrakcjach mówi Edyta Krużyńska – kierowniczka Oddziału Informacji BU".

 

Z uwagi na obowiązujący w całym kraju drugi stopień alarmowy BRAVO wydarzenia tegorocznego Tygodnia Bibliotek adresowane są wyłącznie do społeczności akademickiej UMK. 

 

Tydzień Bibliotek 2022 - SBP