TB 2020 baner www

Powrót Polski na Pomorze - spojrzenie po stu latach. Spotkanie autorskie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim i dr. Krzysztofem Kordą, autorami albumu ,,Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020"

Premiera spotkania odbyła się na stronie Facebook Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w piątek 15 maja o godz. 17.00. W trakcie spotkania była możliwość zadawania pytań za pośrednictwem komentarzy: https://www.facebook.com/bu.torun/posts/4361677907191292

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020Toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszają na spotkanie związane z jedną z najważniejszych rocznicowych publikacji tego roku. Profesor Cezary Obracht-Prondzyński (Instytut Kaszubski, Uniwersytet Gdański) i dr Krzysztof Korda (Instytut Kaszubski, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie) opowiedzą o swojej pracy nad książką Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020. Znalazły się w niej m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia z przemarszu wojsk gen. Hallera przez Pomorze w styczniu i lutym 1920 r., wiele interesujących tekstów źródłowych a przede wszystkim - świeże spojrzenie regionalistów pomorskich na wydarzenia, których setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Czy Pomorze odpowiednio przygotowało się na powrót Polski nad Bałtyk? Czy Polska, odrodzona po pierwszej wojnie światowej, spełniła nadzieje pokładane w niej przez Kaszubów i Pomorzan? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące opisywanych w książce zdarzeń, ludzi i emocji.

Spotkanie, które poprowadzi dr Michał Targowski (UMK, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), będzie transmitowane na profilu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu na portalu Facebook w piątek 15 maja 2020 r. Mamy nadzieję, że wynagrodzi ono brak kolejnej edycji Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej, który w tym roku został odwołany z powodu szerzącej się pandemii.

Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy!

Wydarzenie w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/238862093874819/

TB 2020 Patronat

Szanowni Państwo,

w dniach 8-15 maja jak co roku zapraszamy na cykl imprez w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczna, siedemnasta edycja odbywa się pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece”. Jest to edycja wyjątkowa ponieważ wszystkie kreowane przez nas wydarzenia mają charakter online w związku ze światową  pandemią.

Proponujemy Państwu na naszych stronach między innymi zwiedzenie cyfrowych wystaw, wysłuchanie i obejrzenie kilku ciekawych opowieści, rozwiązanie Quizu wiedzy o naszej bibliotece. Zapraszamy na dwa autorskie spotkania, a także do wzięcia udziału w otwartym warsztacie wideo tworzenia kolekcji i wystaw w Omeka.

Jako, że pragniemy zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Bibliotek „rozsmakować” Państwa w Bibliotece nie zabraknie kulinarnych przepisów prezentowanych przez Bibliotekarzy BU, a wybranych z zabytkowych zbiorów KPBC.

Serdecznie zapraszamy.

Zostańcie Państwo z Nami w domach!

Organizatorzy:

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu