Strona główna BU Strona główna UMK Szukaj na stronach BU English version

ARCHIWUM "ŚRODY LITERACKIEJ"


Archiwum "Środy Literackiej", dodatku literackiego londyńskiego "Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza" jest wycinkowe i niekompletne. W latach 1983-1984 dodatek redagowany był przez Janusza Jasieńczyka (Janusza Poray-Biernackiego). W archiwum pisarza zachował się komplet wycinków "Środy" z tego okresu oraz niewielka liczba korespondencji redakcyjnej. Zostały one wydzielona z papierów Jasieńczyka i dołączone do znacznie pełniejszego archiwum "Środy" z lat 1985-2002, tj. z okresu, gdy redakcję miesięcznego dodatku literackiego przejęła i prowadziła Stefania Kossowska. Archiwum zawiera korespondencje z pisarzami, autografy tekstów, fotografie, wycinki prasowe, rysunki itp.

ARCHIWUM POLONII W ORCHARD LAKE


Kolekcja dokumentacji archiwalnej nt. działalności Archiwum Polonii w Orchard Lake uzupełniana przez ks. dra Romana Nira. Zawiera ona biuletyny i pisma wydawane przez ośrodek w Orchard Lake: "Orchard Lake Good News" i "Pope John Paul II Center Newsletter", broszury, druki okolicznościowe, pocztówki, afisze itp. Ponadto dokumentację prasową oraz komplet publikacji ks. Nira poświęconych dziejom i dorobkowi Polonii Amerykańskiej, w tym przede wszystkim kolejne tomy inwentarza zbiorów archiwalnych.

DOKUMENTACJA FUNDACJI IM. ALFREDA JURZYKOWSKIEGO


Kolekcja materiałów nt. działalności Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego pozyskana w darze od prof. Jerzego Krzywickiego, zawierająca m.in. kompletną dokumentację nagród Fundacji.

ARCHIWUM ZRZESZENIA POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW W WIELKIEJ BRYTANII


Fragment archiwum Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii (APA - Association of Polish Artists) podarowany w końcu 1998 roku przez Janinę Baranowską z Londynu. Zawiera dokumentację działalności artystycznej i propagandowej Zrzeszenia, a także obszerny, bezcenny zbiór katalogów, folderów i fotografii z wystaw członków Zrzeszenia na całym świecie.

DOKUMENTACJA UDZIAŁU POLAKÓW W KONGRESIE WOLNOŚCI KULTURY


Zespół dokumentów nt. udziału Polaków w pracach i działaniach Kongresu Wolności Kultury (1950-1967), międzynarodowej organizacji intelektualistów o charakterze antykomunistycznym. Kolekcja, będąca częścią księgozbioru Bronisława Mazowieckiego - w latach 60. pracownika sekretariatu Kongresu, - zawiera głównie publikacje i skrypty wystąpień Polaków oraz materiały z Konferencji i wydarzeń kulturalnych, prasę i druki reklamowe, np. dokumentację udziału w pierwszym Kongresie założycielskim, w czerwcu 1950 roku w Berlinie Zachodnim, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia, a także materiały Kolegium Wolnej Europy w Strasbourgu. Szczególną wartość mają oryginalne maszynopisy prac wybitnych osób, np. stenogram dyskusji "Soljenytsine sous pression" z 22.09.1962 roku z uwagami odręcznymi K. A. Jeleńskiego na marginesach, Zbigniewa Brzezińskiego "America in the thechnetronic age" oraz dwa szkice Leopolda Łabędzia: "Les étudiants et la revolution" i "Sociologie et communisme 1957-1958".

DOKUMENTACJA SZKOŁY POLSKIEJ W PARYŻU


Niewielki zespół dokumentacji na temat działalności Szkoły Polskiej w Paryżu w latach 90. Przekazany do Biblioteki wraz z darem książek i czasopism od Marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak.

DOKUMENTACJA TEATRU "PRO ARTE"


Kolekcja plakatów, afiszy i innych form graficznych dotyczących działalności Teatru "Pro Arte" w Londynie.

DOKUMENTACJA KATOLICKIEGO OŚRODKA WYDAWNICZEGO "VERITAS"


Niewielki zespół dokumentacji w formie wystawy (plansze, fotografie). Dar wydawnictwa.

ARCHIWUM KSIĄŻNICY POLSKIEJ W GLASGOW


Dokumentacja księgarni i wydawnictwa p.n. Książnica Polska prowadzonych przez Jadwigę i Adama Harasowskich, działających od 1940 r. w Szkocji. Zawiera m.in. korespondencję, rękopisy pisarzy polskich i angielskich oraz wydawnictwa Książnicy. Dar Joyce Harasowskiej.

ARCHIWUM POLSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ "ÖRERYDZKIE PAZURY"


Kompletne archiwum Polskiej Drużyny Harcerskiej "Örerydzkie Pazury", która powstała w Szwecji po zakończeniu II wojny światowej. Materiały zawierają m.in. Kronikę (11 MB) prowadzoną skrupulatnie przez opiekuna drużyny Feliksa Tomczaka od momentu założenia do ostatniego spotkania w czerwcu 1995 r. Całość jest zabawnie ilustrowana przez Zbigniewa Rogozińskiego.


Strona główna

Uwagi i komentarze prosimy kierować: www@bu.uni.torun.pl      Redakcja       Godziny otwarcia
Data ostatniej modyfikacji: 2003-02-28 10:38       http://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/Sroda.htm