UMK w Google Arts & Culture

W 2023 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika - jako pierwsza uczelnia w Polsce - przystąpił do projektu Google Arts & Culture. Dzięki owocnej współpracy Centrum Badań Kopernikańskich i Biblioteki Uniwersyteckiej przestrzeń webowa wzbogaci się o kopie cyfrowe zasobów uniwersyteckich.

W pierwszej kolejności powstała kolekcja kopernikańska oparta na zasobach własnych Biblioteki Uniwersyteckiej – to ponad 100 obiektów 2D i 3D nawiązujących przede wszystkim do Mikołaja Kopernika w poświęconym mu roku jubileuszowym.

Przygotowaliśmy również wystawy, tj. opowieści cyfrowe, które umożliwiają prezentację dzieł sztuki w kontekście historycznym czy kulturowym, a także spacery wirtualne, oparte na popularnej funkcji Google Street View.

Google Arts & Culture

Portal Google A&C cechuje się także tagowaniem automatycznym oraz umożliwia osadzanie obiektów na zewnętrznych stronach internetowych. Co istotne, GA&C oferuje infrastrukturę na potrzeby tworzenia nowych ekspozycji cyfrowych, upowszechniania informacji o zbiorach oraz dodawania wartości do kolekcji.

Umożliwi to nam stałe promowanie na skalę globalną naszych bibliotecznych kolekcji, ale i – w szerszej perspektywie – zasobów całego uniwersytetu. Za działania te odpowiedzialni są dwaj pracownicy Biblioteki: dr Liliana Lewandowska i dr Dominik M. Piotrowski.

Wejdź do G A&C