Zasoby
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu posiada zarówno zasoby tradycyjne, jak i elektroniczne oraz zapewnia dostęp do narzędzi umożliwiających ich wyszukiwanie.
Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych
Podstawowym narzędziem do przeszukiwania zasobów bibliotek UMK w Toruniu i w Bydgoszczy jest okno wyszukiwawcze znajdujące się na stronie startowej bibliotecznego portalu.
Logowanie i zamawianie
Wyszukiwanie - wprowadzenie
Czytelnia online oraz Polecane dziedzinowe
Biblioteka Uniwersytecka UMK w Toruniu zapewnia także inne możliwości przeszukiwania subskrybowanych lub zakupionych na własność zasobów elektronicznych oraz polecanych treści cyfrowych.
- Czytelnia online to alfabetyczny wykaz baz: książek, czasopism, abstraktowych, bibliometrycznych subskrybowanych przez UMK oraz licencji krajowych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zawierający podstawowe informacje oraz przygotowane punkty dostępu z terenu UMK (poprzez urządzenia z zakresu IP UMK), a także spoza terenu UMK (poprzez urządzenia spoza zakresu IP UMK, po przejściu autoryzacji w Centralnym Punkcie Logowania) do poszczególnych baz,
- Polecane dziedzinowe stanowią formę przewodników tematycznych, tworzonych przez bibliotekarzy dziedzinowych.
Komputerowe Katalogi Kartkowe
W przypadku, gdy wyszukiwanie starszych publikacji w Katalogu Bibliotek UMK w Toruniu i w Bydgoszczy nie przyniesie oczekiwanych wyników, należy przeszukać odpowiednie katalogi kartkowe, które zawierają zeskanowane wersje katalogów tradycyjnych.
- Komputerowy Katalog Kartkowy Książek obejmuje książki, które zostały w nim zarejestrowane do listopada 1995 roku;
- Komputerowy Katalog Kartkowy Czasopism:
- czasopisma XVIII-wieczne, jeśli były kontynuowane w wieku XIX,
- czasopisma od XIX w. do roku 2004.
Osoby zainteresowane zbiorami specjanymi zapraszamy do skorzystania z zeskanowanych katalogów kartkowych rejestrujących te cenne kolekcje:
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Atlasów
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Map
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Doktoratów
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Dokumentów Życia Społecznego
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Zbiorów Graficznych
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Zbiorów Muzycznych
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Rękopisów
- Komputerowego Katalogu Kartkowego Starodruków
Najnowsze nabytki zbiorów specjalnych (od roku 2008) są już tylko rejestrowane w ogólnym katalogu komputerowym Biblioteki.
Aby zamówić materiały z zeskanowanych katalogów należy wypełnić tradycyjny papierowy rewers, który otrzymać można w Informacji (I piętro).
Jeżeli poszukiwanych publikacji nie ma ani w Katalogu Zasobów BU, ani w Komputerowych Katalogach Kartkowych, a chcemy zlokalizować ksiażkę należy skorzystać z katalogów polskich i zagranicznych.
Menadżer bibliografii
W celu gromadzenia, zarządzania i cytowania materiałów bibliograficznych należy stosować menadżer bibliografii, np. Zotero lub Mendeley.
Prawo autorskie
Zapoznaj się informacjami dotyczącymi Prawa autorskiego.