Projekty humanistyki cyfrowej na UMK Projekty humanistyki cyfrowej na UMK

Powrót

"Bibliografia zawartości "Wiadomości Polskich, Politycznych i Literackich" (Paryż-Londyn, 1940-1944) oraz "Wiadomości" (Londyn, 1946-1981)"

W ramach projektu tworzy się elektroniczną wersję (dostępną online w modelu open access) bibliografii pełnej zawartości jednego z najważniejszych czasopism drugiej emigracji niepodległościowej (1939-1989), które odegrało ogromną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i kulturowej na obczyźnie oraz popularyzacji idei niepodległościowych. Na jego łamach drukowali najznamienitsi pisarze polscy (K. Wierzyński, J. Lechoń, G. Herling-Grudziński, T. Terlecki, A. Janta, Z. Kozarynowa, W. Tarnawski, J. Wittlin, T. Nowakowski, J. Mackiewicz i in.), których rozproszony, często także mniej znany dorobek (np. publicystyczny) za sprawą tworzonej bibliografii może wejść na większą skalę do obiegu naukowego i czytelniczego.

Bibliografia będzie adnotowana (informacje o zawartości treściowej tekstów), podzielona tematycznie i gatunkowo, opatrzona hasłami przedmiotowymi i tagami, zawierająca wykaz skrótów, indeksy haseł osobowych, dzieł recenzowanych, ilustratorów itp. Wyposażona w zestaw wielopoziomowych filtrów umożliwi bardzo precyzyjne wyszukiwanie pozycji istotnych dla danego problemu badawczego. Bibliografia powstanie w 2021 roku. Kierownikiem projektu jest dr hab. Rafał Moczkodan z Instytutu Literatury Polskiej UMK.