Przejdź do komentarzy

Dla mediów

Strona ta przygotowana jest specjalnie dla mediów i ma usprawnić kontakt z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, zachęcamy do skorzystania z poniższych zakładek:

Informacje o Bibliotece

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu jest jedną z największych bibliotek w Polsce. Gromadzi około 3 mln dokumentów, publikacji i innych materiałów służących nauce i edukacji. Jest instytucją nowoczesną wdrażającą od lat 90. kolejne generacje elektronicznych usług informacyjnych zarówno dostępnych ze stron www biblioteki, jak i portali społecznościowych takich jak Facebook, czy YouTube.

Jako jedna z pierwszych bibliotek w Polsce założyła strony internetowe swojej instytucji w roku1995 i od tej pory je rozwija w kierunku usługowym, by jak najlepiej służyły wszystkim zainteresowanym zasobami biblioteki. Większość informacji szczegółowej o bibliotece znajduje się na tych stronach.

Biblioteka posiada bogate zbiory naukowe, kolekcje specjalne gromadzone w postaci analogowej oraz tysiące materiałów dostępnych tylko w formie elektronicznej (czasopisma, książki, zbiory specjalne). Zbiory te są udostępniane tradycyjnie i za pomocą sieci. Statystyki Biblioteki Uniwersyteckiej pokazują, jak wielka jest skala tego udostępniania i jaki ma wpływ na edukację.

Biblioteka Uniwersytecka nie tylko udostępnia informację i zasoby, ale także prowadzi badania naukowe i publikuje ich wyniki. Pracownicy biblioteki specjalizują się w badaniach nad historią Pomorza i Kujaw, kultury emigracji polskiej, bibliotekoznawstwa, naukoznawstwa, sztuką polską i innych.

Więcej informacji o bibliotece

  • Lokalizacja Biblioteki:
  • 87-100 Toruń, ul. Gagarina 13 (kampus na Bielanach)
  • mapa

Powrót

Media - Skarb w suficie

Media - Skarb w suficie

Podgórz – Skarb w suficie – Bezimienne twarze po obu stronach obiektywu

to tytuł wystawy, którą oglądać można na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej http://kpbc.umk.pl/Content/82947/Licencje_073_07.pdf

Na ekspozycję, przygotowaną przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, składają się fotografie mieszkańców miasta i żołnierzy z lat 1920-1939, uwiecznione na szklanych negatywach. To niecodzienne znalezisko, odkryte przypadkowo podczas remontu kamienicy przy ul. Parkowej 10 i przekazane BU przez miłośnika historii Podgórza p. Adama Karpę, ujrzało światło dzienne dzięki badaniom dziennikarza toruńskich Nowości Szymona Spandowskiego i doktorantki z Wydziału Nauk Historycznych UMK Anny Zglińskiej. Poddane konserwacji negatywy zostały zdigitalizowane i udostępnione on line, a oryginały przechowywane są w Sekcji Dokumentów Życia Społecznego BU.

Osoby, które mogłyby pomóc w identyfikacji bohaterów zdjęć oraz przekazać sugestie dotyczące autorstwa fotografii prosimy o kontakt z Anną Klugowską z Sekcji DŻS (akl@umk.pl, tel: (+48 56) 611 4398, https://www.facebook.com/dzs.bu.umk?ref=hl).