Przejdź do komentarzy

Dla mediów

Strona ta przygotowana jest specjalnie dla mediów i ma usprawnić kontakt z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, zachęcamy do skorzystania z poniższych zakładek:

Informacje o Bibliotece

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu jest jedną z największych bibliotek w Polsce. Gromadzi około 3 mln dokumentów, publikacji i innych materiałów służących nauce i edukacji. Jest instytucją nowoczesną wdrażającą od lat 90. kolejne generacje elektronicznych usług informacyjnych zarówno dostępnych ze stron www biblioteki, jak i portali społecznościowych takich jak Facebook, czy YouTube.

Jako jedna z pierwszych bibliotek w Polsce założyła strony internetowe swojej instytucji w roku1995 i od tej pory je rozwija w kierunku usługowym, by jak najlepiej służyły wszystkim zainteresowanym zasobami biblioteki. Większość informacji szczegółowej o bibliotece znajduje się na tych stronach.

Biblioteka posiada bogate zbiory naukowe, kolekcje specjalne gromadzone w postaci analogowej oraz tysiące materiałów dostępnych tylko w formie elektronicznej (czasopisma, książki, zbiory specjalne). Zbiory te są udostępniane tradycyjnie i za pomocą sieci. Statystyki Biblioteki Uniwersyteckiej pokazują, jak wielka jest skala tego udostępniania i jaki ma wpływ na edukację.

Biblioteka Uniwersytecka nie tylko udostępnia informację i zasoby, ale także prowadzi badania naukowe i publikuje ich wyniki. Pracownicy biblioteki specjalizują się w badaniach nad historią Pomorza i Kujaw, kultury emigracji polskiej, bibliotekoznawstwa, naukoznawstwa, sztuką polską i innych.

Więcej informacji o bibliotece

  • Lokalizacja Biblioteki:
  • 87-100 Toruń, ul. Gagarina 13 (kampus na Bielanach)
  • mapa

Powrót

Media - rękopisy online

Media - rękopisy online

Krzyżacy w sieci. Średniowieczne rękopisy on-line

W Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej http://kpbc.umk.pl można przeglądać 19 średniowiecznych rękopisów, należących do wspólnego polsko-niemieckiego i europejskiego dziedzictwa. Zakończono bowiem realizację projektu: "Digitalizacja najcenniejszych średniowiecznych rękopisów Biblioteki Głównej UMK", realizowanego w ramach programu “Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego”, a finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie wybrane rękopisy pochodzą z dawnej Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu.

Ukryte dotąd w magazynie 600-letnie traktaty, kroniki, kazania i modlitewniki stały się w ten sposób dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a możliwość powiększania obrazu pozwala na ich przeglądanie także przez osoby niedowidzące.

Więcej informacji o projekcie: http://www.bu.umk.pl/rekopisy-online.