Open Access News : Pierwsza pomoc w prawie autorskim

Wolna Kultura / Lawrence Lessig

Wolna kultura - obrazekKsiążka Lawrence'a Lessiga, przedstawiająca zagadnienia upowszechniania kultury za pośrednictwem Internetu i związane z tym problemy prawa autorskiego.

Lawrence Lessig - amerykański profesor nauk prawnych, założyciel Center for Internet and Society, były przewodniczący organizacji Creative Commons.

"Książka ta opisuje wpływ, jaki internet wywarł na świat poza nim samym oraz wpływ internetu na proces tworzenia kultury. Twierdzę, że internet wprowadził do tego procesu ważne, aczkolwiek nierozpoznane zmiany. Wywrócą one do góry nogami tradycję tak starą, jak sama Republika. Większość ludzi odrzuciłaby te zmiany, gdyby potrafili je rozpoznać. Jednak, jak na razie, większość nawet nie widzi zmian, jakie spowodował internet."

Dostęp online

Na licencji CC BY-NC-SA 3.0 PL

Rum@k - Repozytorium UMK

Repozytorium UMK - zrzut ekranu z Głosu Uczelni Rum@k - repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gromadzące i udostępniające niemal 4500 dokumentów cyfrowych. Założone zostało w celu promowania dorobku naukowego UMK. Zawiera artykuły naukowe, sprawozdania, preprinty, raporty, materiały konferencyjne i dydaktyczne.

Dostęp online do Repozytorium

Na licencjach Creative Commons

OpenStax

OpenStax - zrzut ekranu OpenStax to inicjatywa Uniwersytetu Rice w Houston oferująca otwarte podręczniki akademickie. Projekt powstał przy wsparciu m.in. Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Obecnie dostępnych jest ponad 20 podręczników i kursów. Wszystkie zostały napisane przez specjalistów w danej dziedzinie oraz poddane rygorystycznej procedurze recenzowania. Polecamy wybrany podręcznik Psychology / Rosi M. Spielman. Więcej na stronie portalu OpenStax.

OpenStax Polska to rozwijające się polskie wydanie tego portalu. Polecamy Fizykę dla szkół wyższych  - pierwszy podręcznik OpenStax w języku polskim przygotowany przez 40 pracowników naukowych z czołowych uczelni wyższych w Polsce. Kolejne podręczniki pojawią się w najbliższej przyszłości.

Na licencji CC BY 4.0

Pierwsza pomoc w prawie autorskim. Czy publikowanie fotografii na licencji CC BY-NC-ND nie jest sprzeczne z pobieraniem opłat od reklamodawców?

Prawo kultury - obrazekSerwis edukacyjny Prawokultury.pl w przystępny i rzetelny sposób informuje o wszelkich kwestiach związanych z prawem autorskim. W zakładce "Pierwsza pomoc" publikowane są pytania i odpowiedzi z tego zakresu.

Na pytania odpowiadają prawnicy: Krzysztof Siewicz, Alicja Rytel, Martyna Stefańska.

Więcej pytań i odpowiedzi

Na licencji CC BY-SA 3.0