Powrót

Open Access News : Smarthistory

Dzielenie się. Kultura i gospodarka epoki internetu / Philippe Aigrain

Dzielenie się - okładka książkiPublikacja poświęcona jest zagadnieniu "twórczego udziału", czyli roli bezpłatnego udostępniania i współdzielenia plików w kulturze i gospodarce krajów promujących kreatywność.  

Philippe Aigrain - francuski informatyk, jeden z dyrektorów Centrum Prawnego Wolności Oprogramowania.   

"Dzielenie się plikami otwiera drogę do zbudowania społeczeństwa kulturowego „wielu dla wszystkich”, w którym każdy ma dostęp do informacji, środków ekspresji oraz dzieł, mając też szansę przyczyniać się do ich powstawania. W takim społeczeństwie wiele osób będzie produkowało dzieła zasługujące na uwagę, zaś niektórzy — w liczbie o wiele większej niż dziś — zwrócą na siebie uwagę wielu odbiorców. Jest to społeczeństwo „wielu dla wszystkich”, dzięki przekształceniu ostrego do tej pory rozgraniczenia pomiędzy producentami a konsumentami — tymi, którzy tworzą dzieła i tymi, którzy zyskują do nich dostęp — w ciągłe spektrum. Wszyscy znajdują się w sytuacji, w której mogą czerpać korzyści ze wspólnych dóbr kultury, o ile da się je utrzymać z pomocą odpowiednich mechanizmów nagradzania i finansowania" 

Dostęp online 

Na licencji CC BY-NC-ND 3.0  

 

 


Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX w. Losy, znaczenie, inwentaryzacja

Dziedzictwo kulturowe po skasowanych klasztorach - okładka książkiW ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki powstał portal zawierający bazy danych oraz mapę, gdzie można przeszukać zinwentaryzowane dziedzictwo kulturowe po skasowanych klasztorach (archiwalia, stare druki, książki oraz przedmioty liturgiczne, przedmioty użytku codziennego, pozostałości wyposażenia, a także budynki i inne obiekty). Nad projektem pracował liczny zespół specjalistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce. 

Mapa skasowanych klasztorów dominikańskich 

Więcej na stronie głównej portalu

Na licencji CC BY 3.0 PL

 


Smarthistory

Smarthistory - zrzut ekranuPortal poświęcony historii sztuki od paleolitu do czasów współczesnych zawiera bogate zbiory tekstów, plików graficznych i filmów, tworzony przez grono 200 naukowców z całego świata. Współzałożycielami oraz redaktorami naczelnymi portalu są dr Beth Harris  oraz dr Steven Zucker z Khan Academy. 

Portal otrzymał wsparcie finansowe m.in. od Andrew W. Mellon Foundation, Samuel H. Kress Foundation, College Board, Khan Academy, Google Cultural Institute. 

Jednym z przedstawionych i omówionych obiektów jest fresk "Szkoła Ateńska" Raphaela w Pałacu Apostolskim w Watykanie 

Więcej na stronie głównej portalu

Na licencji CC-BY-NC-SA 4.0


Pierwsza pomoc w prawie autorskim. Czy opłaty za wypożyczanie dotyczą także autorów prac zamieszczanych w czasopismach?  

Prawo Kultury - zrzut ekranuSerwis edukacyjny Prawokultury.pl w przystępny i rzetelny sposób informuje o wszelkich kwestiach związanych z prawem autorskim. W zakładce "Pierwsza pomoc" publikowane są pytania i odpowiedzi z tego zakresu.  

Na pytania odpowiadają prawnicy: Krzysztof Siewicz, Alicja Rytel, Martyna Stefańska.  

 

Więcej pytań i odpowiedzi 

Na licencji CC BY-SA 3.0