Powrót

American Chemical Society (ACS)

American Chemical Society - baza zawiera czasopism wydawane przez American Chemical Society.

W ramach licencji użytkownicy UMK mają w 2023 roku dostęp online do:

- 68 czasopism z pakietu ACS Web Editions obejmującego roczniki od 1996 włącznie, oraz pakietu ACS Legacy Archives zawierającego starsze roczniki archiwalne (zob. pełna lista)

zakres tematyczny - chemia, biochemia, biologia molekularna, nauki medyczne, farmacja

 

Uwaga: w związku z kilkakrotnym naruszeniem licencji informujemy, iż zgodnie z warunkami umowy dostępu do zasobów ACS każdy użytkownik ma prawo do pobierania i drukowania artykułów w ilości odpowiadającej rzeczywistym potrzebom pracy naukowo-badawczej.
Hurtowe pobieranie plików powoduje natychmiastowe odcięcie dostępu do zasobów ACS.

Program publikownia otwartego ACS przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum, w tym autorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program obejmuje wszystkie czasopisma z kolekcji ACS Web Editions, w tym czasopismo otwarte Central Science i Omega oraz pozostałe 59 czasopism hybrydowych. Program obejmuje wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern, Retraction, In This Issue, Introducing our Authors. Program pozwala na publikację otwartą na licencji CC-BY bez opłat.. Pula artykułów nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji. Dostępna pula programu w roku 2023 to 370 artykułów. 

Autorzy, którzy dopiero wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS, powinni zwrócić uwagę, że na tym etapie (“online manuscript submission process”) wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Zalecane jest także, podanie adresu email z domeną instytucji (@umk.pl). Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji system ACS automatycznie rozpozna na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji, czy artykuł jest uprawniony do programu. ICM (koordynator konsorcjum) sprawdza, czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule, oraz wysyła emailem zapytanie do autora, czy jest on zainteresowany publikacją w ramach programu. Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl załączając aktywny link DOI do artykułu lub numer ID oraz stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu. Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w ACS pod adresem support@services.acs.org.