Cytowania
Jak można zwiększyć cytowalność utworów?
Jeśli zależy Ci na zwiększeniu cytowalności swoich utworów, upowszechniaj je w Internecie w modelu open access (otwartym). Niwelowanie barier dostępu do dzieła zwiększa jego widoczność, wyszukiwalność i cytowania. Ponadto nowoczesne narzędzia sieciowe wspomagają zbieranie cytowań.
Jak policzyć swoje cytowania?
Jeśli upowszechniasz wszystkie swoje prace w Internecie, to są następujące narzędzia, które automatycznie pomogą ci uporać się z cytowaniami:
Google Scholar jest to wyszukiwarka naukowa, która sortuje prace w sposób taki, jak robią to badacze, nadając wagę całemu tekstowi, autorowi i cytowaniom. Najtrafniejsze wyniki są zawsze wyświetlane na pierwszej stronie. Możesz zatem generować listy swoich publikacji z Google Scholar wraz z liczbą cytowań, które wyszukiwarka odnalazła. Google Scholar ma dodatkowy mechanizm kontrolujący cytowania prac poszczególnych autorów. Jeśli założysz sobie profil „Moje cytaty” , to będziesz na bieżąco mogła/mógł śledzić, kto cytuje twoje utwory, co więcej Google automatycznie policzy ci H-indeks i i10-indeks.
Polecamy poradnik E. Kulczyckiego Jak dodac prace do Google Scholar, Poznań 2013 oraz opracowanie naukowe Martina-Martina A., Can we use Google Scholar to identify highly-cited documents? z roku 2016.
Publish or Perish – jest to darmowe oprogramowanie, które pozwala na zbieranie informacji o swoich cytowaniach. Jego mechanizm wyszukiwania zasobów oparty jest także o Google Scholar. Skorzystaj z poradnika dr filozofii z UAM Emanuela Kulczyckiego, jeśli będziesz miał kłopoty z oprogramowaniem.
Jak samodzielnie zgromadzić cytowania?
Można samodzielnie zrobić bazę cytowań (uwzględniając również autocytowania). Dane należy sprawdzić w następujących bazach i przerzucić ręcznie do swojej bazy:
- Google Scholar
- Web of Science
- Scitation
- JSTOR
- SCOPUS (wyszukiwanie przez autora)
Inne bazy możesz sprawdzić na liście baz zakupionych przez UMK. Cytowania także są zbierane w mediach społecznościowych dedykowanych dla naukowców takich jak ResearchGate i AcademiaEdu.
Jak ustalić indeks H?
By ustalić H-indeks należy skorzystać z następujących narzędzi:
- Web of Science (poradnik Ewy Rozkosz)
- Oprogramowania „Publish or Perish"
- Profilu Google Scholar Citations
Bardzo dobry poradnik na ten temat przygotował dr Emanuel Kulczycki, zachęcam do jego przejrzenia.
Polecam także publikacje i analizy naukowej grupy badawczej, której szefem jest profesor Kulczycki: Scholarly Communication Research Group, jesli jesteście Państwo zainteresowani pogłebianiem wiedzy i praktyk związanych z cytowaniami.
Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu cytowań zgłoś się do sekcji bibliometrycznej Biblioteki Uniwersyteckiej: bibliometria@umk.pl, 6114488.