kontakt z bibliotekarzem dziedzinowym:
tel. (+48-56) 611-44-04
Joanna.Szwarc-Kozlowska@bu.umk.pl

Powrót

American Chemical Society (ACS)

American Chemical Society - baza zawiera czasopism wydawane przez American Chemical Society.

W ramach licencji użytkownicy UMK mają w 2023 roku dostęp online do:

- 68 czasopism z pakietu ACS Web Editions obejmującego roczniki od 1996 włącznie, oraz pakietu ACS Legacy Archives zawierającego starsze roczniki archiwalne (zob. pełna lista)

zakres tematyczny - chemia, biochemia, biologia molekularna, nauki medyczne, farmacja

 

Uwaga: w związku z kilkakrotnym naruszeniem licencji informujemy, iż zgodnie z warunkami umowy dostępu do zasobów ACS każdy użytkownik ma prawo do pobierania i drukowania artykułów w ilości odpowiadającej rzeczywistym potrzebom pracy naukowo-badawczej.
Hurtowe pobieranie plików powoduje natychmiastowe odcięcie dostępu do zasobów ACS.

Program publikownia otwartego ACS przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum, w tym autorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program obejmuje wszystkie czasopisma z kolekcji ACS Web Editions, w tym czasopismo otwarte Central Science i Omega oraz pozostałe 59 czasopism hybrydowych. Program obejmuje wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern, Retraction, In This Issue, Introducing our Authors. Program pozwala na publikację otwartą na licencji CC-BY bez opłat.. Pula artykułów nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji. Dostępna pula programu w roku 2023 to 370 artykułów. 

Autorzy, którzy dopiero wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS, powinni zwrócić uwagę, że na tym etapie (“online manuscript submission process”) wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Zalecane jest także, podanie adresu email z domeną instytucji (@umk.pl). Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji system ACS automatycznie rozpozna na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji, czy artykuł jest uprawniony do programu. ICM (koordynator konsorcjum) sprawdza, czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule, oraz wysyła emailem zapytanie do autora, czy jest on zainteresowany publikacją w ramach programu. Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl załączając aktywny link DOI do artykułu lub numer ID oraz stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu. Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w ACS pod adresem support@services.acs.org.


Polecane linki - biologia

Wyszukiwarki

  • Academic Earth - wyszukiwarka darmowych materiałów edukacyjnych: kursów i filmów z najlepszych uniwersytetów z całego Świata
  • BASE - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata
  • Google Scholar - wyszukiwarka zasobów naukowych z całego świata z cytowaniami

Repozytoria

  • Biblioteka Wirtualna Nauki - Kolekcja Nauk Przyrodniczych – zawiera pełne teksty artykułów z archiwalnych numerów polskich czasopism przyrodniczych
  • Cogprints - archiwum elektronicznych dokumentów z wielu dziedzin wiedzy między innymi z biologii.
  • OpenDoar, the Directory of Open Access Repositories - katalog akademickich otwartych repozytoriów tworzony przez University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, indeksuje ponad 106 repozytoriów z biologii i biochemii, 105 z ekologii i ochrony środowiska i 206 z medycyny i nauk o zdrowiu.

Czasopisma

  • Arianta naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne
  • Cell – wydawane jako dwutygodnik przez Cell Press (Elsevier) w Cambridge w USA, publikuje prace z dziedziny biologii doświadczalnej. Posiada podobnie jak „Nature” i „Science” jeden z najwyższych wskaźników impact factor.
  • EZB Electronische Zeitschriftenbibliothek - Electronic Journals Library
  • Lista A-Z 
  • Plos Biology   - naukowe czasopismo biologiczne wydawane od 2003 roku.

Portale

  • e-Publikacje Nauki Polskiej.pl -  oferuje płatne i bezpłatne publikacje naukowe wydawane przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea
  • Europe PubMed Central, dawniej UK PubMED Central UKPMC - to unikatowe, bezpłatne źródło informacji z nauk biologicznych, medycznych i o zdrowiu. Baza zawiera ponad 25 milionów abstraktów i ponad 2 miliony pełnych tekstów artykułów. Dodatkowo zapewnia dostęp do patentów biomedycznych, przewodników dla klinicystów, raportów z badań oraz tez rozpraw doktorskich.
  • Fauna Europaea - baza zawierająca indeks nazw taksonomicznych lądowych i słodkowodnych zwierząt Europy z informacjami o ich geograficznym rozmieszczeniu
  • ResearchGate łączy ponad 1.9 mil. naukowców i badaczy reprezentujących różne dziedziny wiedzy, w tym ponad 356 tysięcy biologów.

Blogi

  • Biokompost prowadzony przez Januarego Weinera, biologa ewolucyjnego, mikrobiologa,bioinformatyka z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech.