Aktualności Aktualności

Powrót

Tytus Brzozowski. 12 miast

Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźba „Centurione I” Igora Mitoraja w Londynie, Kolumna Barska w Rapperswillu, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi - te i wiele innych ważnych obiektów można podziwiać na wystawie pt. „Tytus Brzozowski. 12 miast”. 

Ekspozycja, której wernisaż odbędzie się 22 lutego br. o godz. 13.00 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, prezentuje wybrane miasta świata, przemierzone szlakiem polskich wątków obecnych w ich historii i dziedzictwie. Ślady polskości w różnych miastach mają odmienny charakter, odmienną atmosferę. Zupełnie inne są w Wiedniu symbolizującym Wiktorię Wiedeńską, a całkiem inne w Petersburgu – mieście kojarzącym się z końcem I Rzeczypospolitej. 

Tytus Brzozowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów udekorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju Architektury Polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce np. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego wystawy odbyły się również m.in. w Chicago czy szwajcarskim Rapperswilu. Akwarele Tytusa wykorzystano przy produkcji filmu „Po apokalipsie” zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej: „Miastonauci” przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.

To już trzecia wystawa przygotowana w Instytucie Polonika w ramach programu „Popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”, którą mamy przyjemność gościć w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Ekspozycja będzie prezentowana do 25 marca 2024 r. 

 

Serdecznie zapraszamy!