Aktualności Aktualności

Powrót

Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii

Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii to tytuł wystawy autorstwa prof. Lubow Żwanko – kierowniczki Centrum Muzealnego, profesor Katedry UNESCO i Ochrony Socjalnej Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie w Ukrainie, aktualnie stypendystki programu NAWA na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, na którą zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej UMK (II piętro).

Ekspozycja prezentuje sylwetki i projekty czterech polskich architektów: Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczko i Aleksandra Rzepiszewskiego, którzy w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków. Większość z nich to zabytki architektury wpisane do rejestru, niestety obecnie zagrożone działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy.

Wernisaż wystawy, na którą zapraszają Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, odbędzie się 10 października o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej UMK na II piętrze. Po wernisażu zapraszamy na wykład prof. Żwanko pt. "Polscy architekci w Charkowie XIX - poczatek XX wieku", w którym przedstawi sylwetki autorów tych spektakularnych budynków: uniwersytetów, kaplic, hoteli, banków, kamienic i mostów, w Polsce niezbyt dobrze znanych, ale cenionych i rozpoznawanych w Charkowie (sala 8 BU).

Do przygotowania ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące z archiwów w Polsce i Ukrainie, a sama wystawa powstała w ramach projektu badawczego „Polscy architekci i ich spuścizna w Charkowie (XIX – początek XX wieku) budynki umierają stojąc” podczas udziału w Programie Stypendialnym dla studentów i naukowców POLONISTA (NAWA) realizowanego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 2022-2023. 


Z uwagi na obowiązujący na terenie całego kraju 2. stopień alarmowy BRAVO, studentów i pracowników UMK prosimy o okazanie legitymacji, a osoby spoza UMK - dokumentu tożsamości z numerem PESEL i wpisanie się na listę uczestników przy wejściu do Biblioteki.