Aktualności Aktualności

Powrót

Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych - wystawa

Do 25 września w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu można oglądać wystawę prezentującą wizerunki Mikołaja Kopernika na znaczkach pocztowych i innych walorach filatelistycznych – kopertach FDC, kartkach i kopertach pocztowych, kasownikach, stemplach i wirnikach pocztowych. Przy projektowaniu walorów filatelistycznych wykorzystano wizerunki Kopernika z dawnych obrazów, sztychów i rycin oraz pomników i popiersi, a także współczesne jego podobizny.

Ekspozycja została opracowana przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu na podstawie prywatnej kolekcji Kazimierza Wosiek, obejmującej walory z ponad 80 krajów, poczynając od pierwszych polskich znaczków z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku do ostatnich emisji z 2023 roku, wydanych przez poczty Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Polski, Serbii oraz Watykanu. Na szczególną uwagę zasługują znaczki z wizerunkiem Kopernika wydane w 1943 roku przez polskich jeńców z oficerskiego obozu Oflag II C w Woldenbergu. 

Honorowy Patronat nad wystawą Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i jest ona współfinansowana z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizacji zadań publicznych samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku. 

Ponadto w pasażu pomiędzy budynkami Biblioteki Głównej oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK eksponowana jest, również do 25 września) planszowa prezentacja - autorstwa artysty-grafika prof. Krzysztofa Białowicza, kierownika Katedry Intermediów Wydziału Sztuk Pięknych UMK - ukazująca zachowane w zbiorach polskich bibliotek (Krakowa, Wrocławia, Poznania, Torunia, Warszawy, Kórnika i Płocka) czternaście egzemplarzy pierwszego wydania De revolutionibus pt. „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”.

 

Serdecznie zapraszamy!