Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego

Do końca 2023 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglądać wystawę pt. Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego. Jest to największa ekspozycja prac tego artysty, obejmująca ponad 250 dzieł sztuki, na które składają się obrazy olejne, akryle, serigrafie, rysunki tuszem, litografie, kolaże, rzeźby oraz pamiątki po malarzu. W większości dzieła te zostały podarowane Uniwersytetowi przez żonę artysty - Marylę Żuławską. Wybrane dzieła sztuki, prezentujące dorobek Żuławskiego – począwszy od lat 30. do 80. XX w. – dają sposobność do prześledzenia całej, niezwykle bogatej drogi artystycznej oraz starań malarza do wypracowania własnego, unikatowego stylu.

Marek Żuławski (1908-1985) - malarz, krytyk sztuki i pisarz, malownicza postać londyńskiego emigracyjnego środowiska artystycznego, jeden z najbardziej znanych polskich malarzy w Wielkiej Brytanii. Jego obrazy znajdują się we wszystkich większych zbiorach sztuki współczesnej w Polsce i w wielu kolekcjach europejskich. Żuławski był postacią niezwykłą i kontrowersyjną, z wyglądu przypominającą bohaterów sienkiewiczowskich. Urodził się w Rzymie, ale maturę zdawał w Toruniu, gdzie w latach 1921-1926 matka prowadziła pensjonat na Bydgoskim Przedmieściu, na cześć babki nazwany „Zofijówką”, w której panował klimat sprzyjający zabawie i intelektualnej dyskusji. Wystawie towarzyszyć będzie album malarstwa Marka Żuławskiego.

Wystawa jest jednym z wydarzeń Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Współorganizatorem wystawy jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.