Kto nie czci Kopernika? - wystawa towarzysząca IX Toruńskim Konfrontacjom Archiwalnym

"Kto nie czci Kopernika?" to tytuł wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu przy wsparciu Centrum Badań Kopernikańskich i Wydziału Nauk Historycznych UMK, na której otwarcie zapraszamy 6 grudnia na godz. 11.30 do Biblioteki Uniwersyteckiej (II piętro). Ekspozycja towarzyszy IX Toruńskim Konfrontacjom Archiwalnym „Przewroty kopernikańskie w archiwistyce” ( 7-8 grudnia 2023 r.).

Paradoksalnie, ekspozycja ta opowiada o ludziach, którzy świętowali na różne sposoby rocznice kopernikańskie. Na zakończenie roku 2023, ustanowionego przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika w  550. rocznicę urodzin, prezentujemy dokumenty życia społecznego jako trwałe zapisy jubileuszy wielkiego astronoma. Są to druki ulotne w formie zaproszeń, afiszy, plakatów, okólników, informatorów, wydawnictw okolicznościowych, ale również fotografie i pamiątki. Dzięki tym dokumentom, stanowiącym wielowymiarową mozaikę form, treści i funkcji, jakie pełniły w obiegu społecznym, udało się stworzyć opowieść o wspaniałym stuleciu obchodów kopernikańskich. Jej akcja rozgrywa się w latach 1923-2023 i oparta jest  na faktach. Zbieżność nazwisk i wydarzeń oraz ich czasu i miejsca nie jest dziełem przypadku. Opowieść opisuje w jaki sposób obchody kopernikańskie integrowały i inspirowały różne środowiska zarówno w kraju jak i za granicą. Tło opowieści stanowią wydarzenia społeczno–polityczne, procesy kulturowe, kontekst historyczny. Wielowątkowa fabuła ujęta jest w jedenaście rozdziałów: Organizacje Państwowe i Samorządowe, Organizacje Społeczne, Świat Nauki, Instytucje Kultury, Artyści, Dzieci i Młodzież, Sympatycy Mikołaja Kopernika, Imiennicy Mikołaja Kopernika, Polonia i Zagranica, Spotkania Towarzyskie, Dary dla UMK z Okazji 500. Urodzin Patrona. Przez karty opowieści przewijają się reprezentanci różnych profesji: badacze, lekarze, artyści, astronauci, politycy, sportowcy, energetycy, rolnicy, murarze z czasów międzywojennych, budowlańcy i prywatni przedsiębiorcy z okresu PRL-u, członkowie grup zainteresowań: harleyowcy, żeglarze, filateliści, miłośnicy spotkań towarzyskich. To oni świętowali nie tylko rocznicę urodzin i śmierci wielkiego astronoma oraz pierwszego wydania jego dzieła De revolucionibus…, ale również pierwszej udokumentowanej obserwacji astronomicznej przeprowadzonej przez Mikołaja Kopernika 9 marca 1497 r. podczas studiów w Bolonii.

I to nie koniec opowieści ….czekamy na odpowiedź „Kto nie czci Kopernika”? Zapraszamy na wystawę i do uważnego czytania. Na tego, kto jako pierwszy znajdzie rozwiązanie, czeka nagroda.

Zaprezentowane na wystawie dokumenty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, głównie Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego i Gabinetu Grafiki oraz z zasobów promocyjnych Centrum Badań Kopernikańskich. Autorami eksponowanych fotografii są: Tomasz Dorawa, Bohdan Horbaczewski, Czesław Jarmusz, Piotr Kurek, Andrzej Romański oraz fotografowie Toruńskiego Informatora Fotograficznego. Wystawa będzie prezentowana do 6 stycznia 2024 r.