Aktualności Aktualności

Powrót

200 lat weterynarii polskiej: z Wilna do Torunia przez Charków

Biblioteka Uniwersytecka oraz Instytut Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Centrum Muzealne Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie zapraszają na sesję naukową pt. „Polskie korzenie weterynarii w Charkowie: historia i współczesność”, która odbędzie się 29 listopada br. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w sali nr 8. Bezpośrednio przed sesją, o godz. 11.00, w holu głównym Biblioteki zostanie otwarta wystawa pt. „200 lat weterynarii polskiej: od Wilna do Torunia przez Charków” autorstwa prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierowniczki Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie (Ukraina), stypendystki programu Polonista (NAWA) oraz stypendystki na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.   

Ekspozycja prezentuje historię polskiej weterynarii, poczynając od jej kolebki - Wilna, poprzez Charków - centrum oświaty i nauki weterynaryjnej w Europie Wschodniej w XIX i na początku XX wieku, a na medycynie weterynaryjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kończąc. Na wystawie przedstawione zostaną także sylwetki naukowców, pedagogów i lekarzy weterynarii polskiego pochodzenia - założycieli Szkoły Weterynaryjnej w Charkowie. 

Podczas sesji naukowej, z udziałem m.in. profesorów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie – Dmytra Kibkało i Sergija Fedorenki, będzie można zapoznać się ze współczesnym obliczem charkowskiej weterynarii oraz sylwetkami polskich jej absolwentów. Wystawę dofinansowano ze środków Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Toruńskiej Fundacji Nauki i Edukacji Weterynaryjnej.  

 

Serdecznie zapraszamy!