Aktualności DARIAH-PL Aktualności DARIAH-PL

Powrót

Czy kognitywistyka jest na zakręcie? Uwag kilka o byciu gdzieś „pomiędzy” i co z tego wynika dla jej przyszłości

Szanowni Państwo

Kolejne seminarium Science Bridges, odbyło się 22 lutego 2021 r. o godz. 18:00. Był to wirtualny wykład Dawida Wienera (Cogision/SWPS - School of Form) pt. "Czy kognitywistyka jest na zakręcie? Uwag kilka o byciu gdzieś „pomiędzy” i co z tego wynika dla jej przyszłości". 

 

Nagrane wystąpienie

 

Partnerami seminarium Science Bridges są Centrum Doskonałości IMSErt (Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko), International Society of Knowledge Organization (ISKO) – koło w Toruniu oraz Konsorcjum DARIAH-PL na UMK.

Dawid Wiener zadał kilka pytań dotyczących przyszłości kognitywistyki w wymiarze badawczym, ale przede wszystkim w jej relacjach z innymi obszarami życia naukowego i pozanaukowego. To jest w sfera „pomiędzy”. Tutaj z jednej strony kognitywistyka świetnie się odnajduje (np. w dizajnie, interakcji człowiek-komputer), ale z drugiej nie potrafi zbudować na tyle wyrazistej tożsamości, aby nie być postrzegana li tylko jako krewna psychologii, bądź neuronauki. Była to perspektywa kogoś, kto nominalnie jest poza akademicką aktywnością naukową w polu kognitywistyki, ale na bieżąco śledzi jej rozwój i spogląda życzliwie na jej aspiracje badawcze i praktyczne. No i wciąż widzi jej przyszłość bardzo pozytywnie (pod pewnymi warunkami o których opowie). Były tu mosty naukowe między dyscyplinami naukowymi, ale również między nauką i aktywnością pozanaukową, choć z nauki korzystającą.

Dr Dawid Wiener - Lekarz, filozof, kognitywista, nauczyciel akademicki oraz przedsiębiorca. Przy okazji strateg, badacz i analityk rynku nowych technologii. Współzałożyciel kilku startupów, a obecnie partner zarządzający w firmie badawczo-projektowej w obszarze cyfrowym - Cogision. Wykładowca w School of Form (część Uniwersytetu SWPS) oraz na studiach podyplomowych „Projektowanie usług/Service Design”. Od 10 lat na styku pomiędzy badaniami akademickimi, sferą badawczo-rozwojową oraz projektami komercyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych zastosowań kognitywistyki.