Tydzień Bibliotek 2023 - baner

Powrót

Nasze? Obce? Niczyje? Ziemie "odzyskane" 1945–2023. Na marginesie książki Waldemara Mierzwy "Niczyje".

Nasze? Obce? Niczyje? Ziemie "odzyskane" 1945–2023. Na marginesie książki Waldemara Mierzwy Niczyje.

Dyskusja z udziałem Profesorów Janusza Małłka i Włodzimierza Zientary oraz Jana Wyrowińskiego i Waldemara Mierzwy. 

Czas i miejsce: 15 maja 2023 r., godz. 13.00–15.00, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, II piętro

Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Wydarzenie w serwisie Facebook: https://fb.me/e/3yRjq2DyP

Niczyje to opowieść o mieszkańcach miasteczka Dąbrówno, malowniczo położonego między jeziorami Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka w powiecie ostródzkim (województwo warmińsko-mazurskie). Obejmuje jednakże dwie opowieści: Miasteczko (wydanie trzecie z 2014 r.) i  Miasteczko. Dziesięć lat później (2022). Pierwsza przedstawia losy tych, którzy w 1945 r. pozostali w Dąbrównie i jego okolicach, czyli przede wszystkim Mazurów i Niemców, natomiast druga opisuje dzieje tych, którzy osiedlili się tu już po wojnie, w gronie których jest sam Autor. 

Waldemar Mierzwa - pisarz, publicysta, regionalista i społecznik. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego. Z Mazurami związał się w roku 1983, obejmując funkcję dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Na początku XXI w. założył Oficynę Wydawniczą „Retman” w Dąbrównie, w której publikuje przede wszystkim książki poświęcone historii, kulturze i mieszkańcom Mazur i Warmii, przywracając pamięć o ich losach. Redaguje serie Moja Biblioteka Mazurska, Miniatury mazurskie i Miasta Dawnych Prus Wschodnich w Stu Ilustrowanych Opowieściach. To właśnie w serii Moja Biblioteka Mazurska ukazały się monografie Olsztynka, Rynu, Ostródy, Mikołajek, Dąbrówna oraz innych miast i miasteczek, a także zbiory podań i legend mazurskich, czy książka kucharska Smak Mazur. Oprócz prowadzonej z pasją działalności wydawniczej, Waldemar Mierzwa tworzy lokalne partnerstwa oraz organizuje wydarzenia kulturalne upamiętniające wydarzenia historyczne, jak odrestaurowanie zabytkowej kapliczki w Dąbrównie, akcja przywracania do wiejskich ogródków tradycyjnych kwiatów, czy cykliczna akcja „Zapalmy światełko Mazurom”. W 2021 r. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał mu nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.  9 maja br. na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Waldemar Mierzwa otrzymał Nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego.

 

prof. dr hab. Janusz Małłek – profesor nauk humanistycznych specjalizujący się w historii powszechnej i Polski od XVI do XVIII w. oraz dziejach Prus i Skandynawii. Absolwent i emerytowany pracownik Wydziału Nauk Historycznych UMK. W latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a od 1999 do 2002 - prorektora uczelni. Po przejściu na emeryturę (2008 r.) był wykładowcą w Katedrze Socjologii w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie. Jest członkiem komisji rewizyjnej oraz członkiem honorowym Towarzystwa Naukowego w Toruniu, a także członkiem krajowym korespondentem Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności (od 1996), członkiem czynnym PAU (od 2009) i członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. otrzymał nagrodę im. ks. Leopolda Otto, a w 2009 r. przyznano mu tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W grudniu 2022 r., na Wydziale Nauk Historycznych UMK, odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu prof. Małłka. Prof. Janusz Małłek jest autorem ok. 520 prac: książek, artykułów, recenzji, w tym ok. 100 pozycji w językach obcych. Z prof. Karolem Górskim współpracował przy publikacji tekstów źródłowych. Jest też wydawcą autorów staropolskich, m.in. Marcina Kromera i Stanisława Murzynowskiego.

 

dr hab. Włodzimierz Zientara, prof. UMK - profesor w Instytucie Literaturoznawstwa UMK w Katedrze Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego. Zajmuje się badaniem historii literatury i kultury niemieckiej, stosunków polsko-niemieckich oraz historii regionalnej Prus Królewskich. Jego zainteresowania naukowe obejmują także badania interdyscyplinarne w zakresie komunikacji społecznej, historii prasy polskiej i niemieckojęzycznej, historii poczty, a także problematyki kobiet w XVII i XVIII w. Opublikował ponad 100 prac. 

 

Jan Wyrowiński – polski polityk i inżynier, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, były pracownik naukowy Resortowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Automatyki Chemoautomatyka w Toruniu. Poseł na Sejm w latach 1989–2001 i 2005–2007 (X, I, II, III i V kadencji), w latach 2007–2015 senator VII i VIII kadencji, w latach 2011–2015 wicemarszałek Senatu VIII kadencji, z ramienia kolejno Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2002 do 2005 był stałym ekspertem sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Pełnił funkcję prezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Toruniu, a od 2019 jest prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku. Był członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich, a od lat 70. działa w Klubie Inteligencji Katolickiej w Toruniu. W latach 80. XX w. był działaczem jawnej, a następnie podziemnej „Solidarności” i redaktorem regionalnej prasy niezależnej. W czasie stanu wojennego został internowany w Potulicach i Strzebielinku. Organizował lokalny Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, pełniąc w nim w latach 1985–1990 funkcję wiceprezesa. Członek rady Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek. Uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2001), medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis” (2009). Krzyżem Wolności i Solidarności (2011) oraz Odznaką honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych” (2015).

 

Z uwagi na obowiązujący na terenie całego kraju drugi stopień alarmowy BRAVO, uczestnicy spotkania będą proszeni o okazanie dokumentu tożsamości i wpisanie się na listę uczestników. 

Nasze? Obce? Niczyje? Ziemie "odzyskane" 1945–2023. Na marginesie książki Waldemara Mierzwy


Szanowni Państwo,

W dniach 8-15 maja 2023 roku odbędzie się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który będzie składał się z różnorodnych wydarzeń, związanych z hasłem przewodnim Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!

W ramach programu zaplanowano m.in. spotkanie z autorem Maciejem Henem, który będzie promować swoją najnowszą książkę Segretario, kawę z bibliotekarzem, wystawę prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego pt. Niesamowite przygody skarpetek, warsztaty z menedżera bibliografii Zotero, Majowy Kiermasz Książek oraz Ekskluzywną podróż po świecie dawnej i współczesnej astronomii pt. Tajemnice De revolutionibus. Astronomia w księgach zapisana, a także spotkanie Nasze? Obce? Niczyje? Ziemie "odzyskane" 1945–2023. Na marginesie książki Waldemara Mierzwy "Niczyje". Ponadto organizowany będzie konkurs fotograficzny "Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!".


Organizatorzy:

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

oraz 

Koło SBP przy BU UMK

 

Z uwagi na obowiązujący na terenie całego kraju drugi stopień alarmowy BRAVO, uczestnicy wydarzeń będą proszeni o okazanie dokumentu tożsamości i wpisanie się na listę uczestników.

Tydzień Bibliotek 2023 - plakat

 

Wydarzenie w serwisie Facebook: https://fb.me/e/4uWCUNG4n