Baner www XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Powrót

Taniec ojców to odwieczny! Cenne druki polonezów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

8 maja 2017 r., wtorek, godz. 18.00

Taniec ojców to odwieczny! Cenne druki polonezów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu to tytuł plenerowej i czasowej wystawy towarzyszącej 25. Festiwalowi Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich – PROBALTICA 2018. W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, organizatorzy festiwalu wybrali jako motyw przewodni właśnie polonez, symbol polskiej kultury narodowej.

Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe druki, które są częścią kolekcji polonezów zgromadzonej w Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Kolekcja ta liczy przeszło 2000 jednostek i uznawana jest za największy w kraju zbiór twórczości polonezowej powstałej w Polsce i Europie od XVIII wieku po czasy współczesne. Twórcą kolekcji polonezów był dr Stefan Burhardt (1899-1991), pierwszy dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, a następnie kierownik działu Zbiorów Muzycznych. Dr Burhardt zainteresował się polonezem – a później uczynił go tematem swojej pracy badawczej – ze względu na wyjątkową rolę, jaką ten taniec odegrał w historii Polski. Był symbolem wielkości w czasach splendoru i hartował ducha, dodając ludziom sił w czasach upadku i represji.

Pośród eksponowanych kompozycji polonezowych będzie można zobaczyć cymelia i dzieła o dużej wartości artystycznej i archiwalnej, m.in.: Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Henryka Wieniawskiego.

Wernisaż wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się 8 maja 2018 r. o godz. 18.00. Następnie w sali audytoryjnej będzie można wysłuchać koncertu polonezów w ramach festiwalu PROBALTICA 2018.

Wejściówki na koncert dostępne są  w kasie Ratusza Staromiejskiego oraz będą wydawane w Bibliotece Uniwersyteckiej na godzinę przed koncertem.

Repertuar koncertu: 

Jan Kalinowski - gitara

Valery Ivanow - skrzypce, Larisa Strelita-Strelle - wiolonczela

Marcin Pająk - fortepian, Szymon Barczak - wiolonczela

Ekspozycja czasowa zostanie zaprezentowana również w Dworze Artusa między 2 a 6 maja 2018 r.

 

Taniec ojców to odwieczny! Cenne druki polonezów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu


Tydzień bibliotek 2018Taniec ojców to odwieczny! Cenne druki polonezów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA - Wystawa Toruń i Wisła - promocja albumu Majowy Kiermasz Książek Omeka, czyli tworzenie narracyjnych wystaw cyfrowych i nie tylko...VI Toruński Kiermasz Książki RegionalnejToruńczycy z wyboru