Aktualności Aktualności

Powrót

Toruń, Polska i Europa na przestrzeni wieków...

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zaprasza na wystawę pt. „Toruń, Polska i Europa na przestrzeni wieków w zbiorach toruńskich kolekcjonerów” prezentującą toruńskie i pomorskie pamiątki, w tym rzadkie mapy regionu kujawsko-pomorskiego, plany miasta Torunia oraz mapy i atlasy Polski i Europy z okresu od XVII wieku do czasów nam współczesnych. W kolekcji można też odnaleźć przewodniki Torunia (najstarszy z 1903 roku), kalendarzyki toruńskie z okresu międzywojennego, widokówki, dokumenty, wydawnictwa i unikatowe zdjęcia. Wśród bogatych zbiorów warto  przyjrzeć się dawnym widokom toruńskich ulic, placów, budynków i porównać je z ich dzisiejszym wyglądem. 

W związku z przypadającym w tym roku  100-leciem odzyskania niepodległości, na wystawie pokazywane są również publikacje związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Zbiory są efektem wieloletniej pasji i zainteresowań historią, szczególnie Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, kolekcjonera prywatnego Włodzimierza Deczyńskiego. Największym rarytasem, zdaniem właściciela, jest ręcznie kolorowana piękna mapa - miedzioryt  Prus Królewskich z 1701 roku. Perełkami kolekcji są również plan Torunia z 1903 roku,  pierwszy polski plan miasta z 1921 roku, a także unikatowy zbiór planów Torunia z okresu dwudziestolecia międzywojennego, na których zaobserwować możemy zmianę nazewnictwa ulic i placów, obrazujące również rozwój miasta. W kolekcji występują też plany Torunia z okresu po II wojnie światowej, a także - często już zapomniane - z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Zbiory uzupełniają pierwsze polskie banknoty z lat dwudziestych, dokumenty, starodruki, znaczki i drobne przedmioty związane z Toruniem. Na wystawie gościnnie prezentują też swoje obiekty kolekcjonerzy:  Jacek Krężelewski i Krzysztof Żebrowski. 

Wystawa została przygotowana w ramach 18. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki i będzie  prezentowana do 25 kwietnia 2018 r. na parterze Biblioteki.

Finisaż wystawy odbędzie się 23 kwietnia o godz. 13.00.


Zapraszamy!

Toruń, Polska i Europa na przestrzeni wieków...