Aktualności Aktualności

Spotkanie autorskie – Konsul... dr Bogumiły Żongołłowicz

Szanowni Państwo!

5 października o godz. 11.30 w sali audytoryjnej nr 8 BU rozpocznie się spotkanie z dr Bogumiłą Żongołłowicz – autorką książki pt. „Konsul, Biografia Władysława Noskowskiego”, wydanej w roku 2017 przez Oficynę Wydawniczą Kucharski. Spotkanie poprowadzą dr hab. Waldemar Skrzypczak z Centrum Badań Australijskich UMK oraz wydawca - Mirosław Kucharski. 

Władysław Noskowski - dziennikarz, krytyk muzyczny i honorowy konsul generalny RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim, hollywoodzki aktor i sekretarz Jana Ignacego Paderewskiego. Bratanek znakomitego pedagoga i kompozytora Zygmunta Noskowskiego. Znawca i wielki miłośnik opery.  

Bogumiła Żongołłowicz – pochodząca ze Słupska dziennikarka, poetka, pisarka, dokumentalistka i edytorka. Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach „Głosu Pomorza”. Jest autorką książek: „Lato w Surrey” (1984), „Andrzej Ciuk. Pisarz z antypodów” (1999), „Śmierci nie moje” (2002), „Kabaret Literacko-Satyryczny „Wesoła Kookaburra” (2004), „O pół globu od domu” (2007), „Śmierci mi bliskie” (2008), „Jego były „Czerwone maki”” (2010), „(Nie)śmiertelnie” (2016) oraz około tysiąca artykułów, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i emigracyjnych takich jak: „Polityka” (Warszawa), „Goniec Pomorski” (Koszalin), „Nowy Dziennik” (Nowy Jork), „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza” (Londyn). Zajmuje się badaniem losów Polaków w Australii po drugiej wojnie światowej. Współpracuje z redakcjami Polskiego Słownika Biograficznego i Australian Dictionary of Biography oraz Radiem SBS (Australia). Członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/157985534786504.

Serdecznie zapraszamy!

Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego.