Aktualności Aktualności

Mirosław Piotrowski 1942-2002: grafika marynistyczna

Szanowni Państwo

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Uniwersyteckiej mają zaszczyt zaprosić na wystawę "Mirosław Piotrowski 1942-2002: grafika marynistyczna".

We wrześniu 2017 r. mija 15 rocznica śmieci Profesora Mirosława Piotrowskiego, absolwenta i wieloletniego pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Profesor był mistrzem w dziedzinie tradycyjnej grafiki artystycznej, specjalizującym się w trudnych technikach metalowych, takich jak akwaforta i akwatinta. Mirosław Piotrowski był artystą rozpoznawanym w kraju i zagranicą, a także wspaniałym pedagogiem, który wykształcił wielu adeptów sztuki graficznej.

Prezentowana wystawa umożliwia zapoznanie się z twórczością i zarazem doskonałym warsztatem Profesora. Ekspozycja stanowi projekcję dzieł graficznych koncentrujących się na bliskiej Mistrzowi, tematyce związanej z morzem. Cykl morski reprezentuje kilkanaście prac graficznych wykonanych w szlachetnych technikach metalowych. W każdej z prac kryje się inna historia, opowiadająca o indywidualnych losach jednostki ludzkiej. Jednocześnie pracom Mistrza towarzyszy nutka erotyzmu, ekspresja, a także kompozycja sfer abstrakcyjnych i rzeczywistych. 

Profesor był również wieloletnim przyjacielem Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, która w swych zbiorach posiada wiele prac graficznych Mistrza. Dlatego też eksponowane grafiki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, a także z kolekcji prywatnych pracowników Biblioteki. 

Ekspozycja towarzyszy obchodom stulecia rocznicy powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.  

Wernisaż odbędzie się 4 października o godz. 19.00 w Galerii Dworzec Zachodni - Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”. Wystawa potrwa do 5 listopada 2017.

Wystawie tradycyjnej towarzyszy również wystawa cyfrowa, znajdująca sie pod adresem: http://miroslawpiotrowski.umk.pl/exhibits/show/grafika-marynistyczna-od-nowa

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/169745023596906

Mirosław Piotrowski 1942-2002: grafika marynistyczna