Przejdź do komentarzy

pomoc (jęz. ang.)
moje konto w katalogu

Aktualności Aktualności

Powrót

Literatura dziecięca i młodzieżowa na wystawie

Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa książek w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, który odbędzie się 6 września (czwartek) 2018 r. o godz. 13.00 w sali wystawowej Biblioteki w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Organizatorami ekspozycji poświęconej dziejom literatury dla dzieci i młodzieży są trzy największe toruńskie biblioteki: WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Celem wystawy jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Na wystawie prezentowane będą książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz komiksy powstałe w czasie wakacyjnych zajęć w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Dzięki książkom zaprezentowanym na wystawie zainteresowani zapoznają się z pierwszymi polskimi książkami dla dzieci i młodzieży oraz z pierwszymi twórcami oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Dorośli i dzieci przekonają się, jak zmieniała się grafika, jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Dzieci zobaczą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa, np. Serię z Krasnalem i Serię z Wiewiórką, a także książki-rozkładanki z ilustracjami Vojtěcha Kubašty. 

Podczas wernisażu dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, a organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne adresowane do nauczycieli i uczniów, prowadzone przez znaną toruńską autorkę i ilustratorkę książek obrazowych, Iwonę Chmielewską oraz bibliotekarzy z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ekspozycję można oglądać do 29 września 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 


WCZORAJ I DZIŚ

Malarstwo i grafika BOGDANA PRZYBYLIŃSKIEGO

więcej

WCZORAJ I DZIŚ

Malarstwo i grafika BOGDANA PRZYBYLIŃSKIEGO

więcej

POPC

Strona projektu

więcej

Szkolenie biblioteczne

Elektroniczny kurs szkolenia bibliotecznego

więcej

Mendeley

UMK posiada subskrypcję Mendeley Institutional Edition

więcej

ZBIORY GRAFICZNE

Pocztówka wg projektu R. Kirchnera z serii "Marionetki", Paryż ok. 1900

więcej

KOLEKCJA RĘKOPISÓW

Modlitewnik, 2. poł. XV w., scena Zwiastowania

więcej

ZBIORY MUZYCZNE

Nokturn op. 9, nr 1. Egzemplarz z ołówkowymi dopiskami Chopina.

więcej

KARTOGRAFIA

Atlas Mercatora, Duisburg 1595 r.

więcej

STARE DRUKI

Srebrna Biblioteka księcia Albrechta Hohenzollerna, 1545-1562 r.

więcej

DOKUMENTY SPOŁECZNE

Korporacje akademickie, Uniwersytet Stefana Batorego, Wilno, 1929 r.

więcej

Książka marca 2019

Paradoksy maski : antologia

więcej

CENNE ZBIORY BIBLIOTEKI

więcej

Analiza bibliometryczna

Bibliografia pracowników UMK w bazie Expertus oraz analiza parametryczna dorobku naukowego

Repozytorium rUM@K

Deponowanie naukowych zasobów informacyjnych w celu ich długotrwałego zachowania

Biblioteki specjalistyczne UMK

Dostęp do stron bibliotek należących do systemu biblioteczno-informacyjnego UMK