Przejdź do komentarzy

pomoc (jęz. ang.)
moje konto w katalogu

Aktualności Aktualności

Powrót

Literatura dziecięca i młodzieżowa na wystawie

Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa książek w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, który odbędzie się 6 września (czwartek) 2018 r. o godz. 13.00 w sali wystawowej Biblioteki w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Organizatorami ekspozycji poświęconej dziejom literatury dla dzieci i młodzieży są trzy największe toruńskie biblioteki: WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Celem wystawy jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Na wystawie prezentowane będą książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz komiksy powstałe w czasie wakacyjnych zajęć w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Dzięki książkom zaprezentowanym na wystawie zainteresowani zapoznają się z pierwszymi polskimi książkami dla dzieci i młodzieży oraz z pierwszymi twórcami oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Dorośli i dzieci przekonają się, jak zmieniała się grafika, jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Dzieci zobaczą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa, np. Serię z Krasnalem i Serię z Wiewiórką, a także książki-rozkładanki z ilustracjami Vojtěcha Kubašty. 

Podczas wernisażu dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, a organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne adresowane do nauczycieli i uczniów, prowadzone przez znaną toruńską autorkę i ilustratorkę książek obrazowych, Iwonę Chmielewską oraz bibliotekarzy z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ekspozycję można oglądać do 29 września 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 


Szkolenie biblioteczne

Elektroniczny kurs szkolenia bibliotecznego

więcej

Szkolenie biblioteczne

Elektroniczny kurs szkolenia bibliotecznego

więcej

DOKUMENTY SPOŁECZNE

Korporacje akademickie, Uniwersytet Stefana Batorego, Wilno, 1929 r.

więcej

KARTOGRAFIA

Atlas Mercatora, Duisburg 1595 r.

więcej

KOLEKCJA RĘKOPISÓW

Modlitewnik, 2. poł. XV w., scena Zwiastowania

więcej

X Bałtyckie Triennale Medali

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową imprezą medalierską...

więcej

STARE DRUKI

Srebrna Biblioteka księcia Albrechta Hohenzollerna, 1545-1562 r.

więcej

CENNE ZBIORY BIBLIOTEKI

więcej

ZBIORY GRAFICZNE

Pocztówka wg projektu R. Kirchnera z serii "Marionetki", Paryż ok. 1900

więcej

ZBIORY MUZYCZNE

Nokturn op. 9, nr 1. Egzemplarz z ołówkowymi dopiskami Chopina.

więcej

Książka listopada 2018

Marketing / Eugeniusz Michalski, aut. okładki: Małgorzata Smogorzewska

więcej

Analiza bibliometryczna

Bibliografia pracowników UMK w bazie Expertus oraz analiza parametryczna dorobku naukowego

Repozytorium rUM@K

Deponowanie naukowych zasobów informacyjnych w celu ich długotrwałego zachowania

Biblioteki specjalistyczne UMK

Dostęp do stron bibliotek należących do systemu biblioteczno-informacyjnego UMK