Strona główna BU Strona główna UMK Szukaj na stronach BU English version

KONSTANTY BRANDEL


Konstanty Brandel
Konstanty Brandel - zdjęcie z paszportu, lata 30.

Brandel urodził się w Warszawie w 1880 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a potem w roku 1903 wyjechał do Paryża gdzie przez bardzo wiele lat pracował twórczo i gdzie zakończył życie w 1970 roku. Brandel wiele podróżował nie tylko po Francji ale jeździł także do Włoch, Hiszpanii a w ostatnich latach życia do Anglii. W 1935 roku odbył podróż do Brazylii. Do czasu II Wojny Światowej odwiedzał często Polskę. Wspomnienia z owych podróży pozostawiły trwały ślad w jego twórczości.

Brandel był niezrównanym mistrzem akwaforty i suchej igły. Z płyt miedzianych potrafił wyczarować wizje symboliczne, architektoniczne i pejzażowe o ogromnej sile wyobraźni. Stworzył własny świat fantazji a warsztat swój doprowadził do wirtuozostwa. Niektórzy krytycy dopatrują się w jego dziełach zapowiedzi nowych prądów w sztuce, znanych potem jako surrealizm i taszyzm.

Był on również miłośnikiem pięknej książki i ekslibrisu oraz autorem prac ilustratorskich i dekoracji książkowych wykonanych w technice drzeworytniczej. Twórczość drzeworytnicza Brandla, wywodząca się głównie z potrzeb ilustratorskich książki, jest znacznie skromniejsza od jego dorobku w akwaforcie i dlatego mniej znana. Wszedł on do historii sztuki polskiej przede wszystkim dzięki swoim osiągnięciom graficznym.

Brandel uprawiał też malarstwo, głównie akwarelowe, pastelowe i gwasz. Obok portretów malował też pejzaże, odrealniając je. Był urzeczony światłem, kolorem i przestrzenią. Cała jego sztuka jest kontemplacją Prawdy wiecznej.

Jako człowiek, Brandel dla sztuki wyrzekł się dobrowolnie własnego ogniska rodzinnego, z wyboru przyjął ubóstwo, z uporem unikał rozgłosu. Mimo 67 lat spędzonych we Francji nigdy nie został jej obywatelem a dzieła swe podpisywał często "Brandel z Warszawy".
Konstanty Brandel i Witold Leitgeber
Konstanty Brandel i Witold Leitgeber, 1961 r.

W Paryżu wystawiał po raz pierwszy w 1907 r. Potem miał wystawy w Warszawie i Poznaniu a także w Genewie, Londynie, Rio de Janeiro oraz wielu innych miastach. W 1977 roku odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna eksponująca cały dorobek artysty. Dzieła jego znajdują się w zbiorach m. i. Bibliothèque Nationale w Paryżu, British Museum w Londynie, Musée d'Art et d'Histoire w Genewie, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Muzeum Rady Polonii Amerykańskiej w Chicago oraz w muzeach w Polsce.


WIĘCEJ

Strona główna

Uwagi i komentarze prosimy kierować:www@bu.uni.torun.pl      Redakcja       Godziny otwarcia
Data ostatniej modyfikacji: 2002-02-28 10:38       http://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/Bio_br.htm